Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Rusza Narodowy Program Rewitalizacji Miast

Dodano: 06 października 2013

Foto

Premier Donald Tusk zapowiedział stworzenie Narodowego Programu Rewitalizacji Miast. Program ma uchronić przed ostateczną dewastacją centra małych, średnich i wielkich miast. Na ten cel – jak zaznaczył premier - rząd chce przeznaczyć 25 mld złotych ze środków europejskich, z nowej perspektywy budżetowej, ale także chce szukać środków dodatkowych, zapraszać do udziału samorządy i partnerów prywatnych.

 


Projekty związane z rewitalizacją, otrzymają unijne fundusze z krajowego Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz programów regionalnych. W ramach tych ostatnich, inwestycje zostaną dofinansowane zarówno ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jak i Europejskiego Funduszu Społecznego,

    

co oznacza łączenie działań typowo inwestycyjnych z miękkimi. Mają to być kompleksowe przedsięwzięcia, które nie ograniczą się tylko do renowacji budynków, chodników czy ulic, ale obejmą również wsparcie przedsiębiorczości, samozatrudnienia oraz zapobieganie bezrobociu.

 

Działania związane z rewitalizacją, będą mogły być także finansowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, nowego instrumentu skierowanego do miast i otaczających je obszarów, mającego służyć poprawie ich współpracy. Zagadnienia związane z rewi-

talizacją zostały także priorytetowo potraktowane w przygotowywanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dokumencie Krajowa Polityka Miejska.

 

 

Więcej o potrzebie rewitalizacji miast można przeczytać na stronie: Instytutu Obywatelskiego

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: samorzad.lex.pl,MRR, platforma.org, Krzysztof Kaczanowski

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio