Region: Powstaną obwodnice Jarocina i Ostrowa Wlkp. [WIDEO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Powstaną obwodnice Jarocina i Ostrowa Wlkp. [WIDEO]

Dodano: 07 października 2013

Foto

Jarocin dziś zabrzmi dobrą wiadomością. Obwodnica miasta powstanie, będzie to kilkanaście kilometrów za ponad 300 mln zł. Liczymy, że przetarg zostanie rozstrzygnięty w 2014 roku, tak aby prace ruszyły jesienią, a zakończenie obwodnicy planujemy na początek 2017 roku - powiedział minister Sławomir Nowak na konferencji prasowej w Jarocinie. Niektórzy twierdzą, że te 10 km obwodnicy Jarocina to za mało. Oczywiście, ja chciałbym mieć ich tysiące. Ale to będzie kluczowych kilkanaście kilometrów i zdecydowaliśmy się wspólnie z inżynierami, że ten projekt zostanie zrealizowany - dodał szef resortu transportu.

 

Chcemy odblokowywać wąskie gardła

 

Obwodnice Jarocina i Ostrowa Wielkopolskiego to są dwa fragmenty s11, które muszą zostać zrealizowane w pierwszej kolejności. Sama droga ekspresowa nr 11 jeszcze trochę poczeka na swoją realizację. Najpierw musimy zbudować s3, s7, czy s17, które są priorytetem i pochłoną bardzo dużo pieniędzy. Ale tam, gdzie możemy, jak w Jarocinie czy Ostrowie będziemy starali się szybko odblokować wąskie gardła i budować obwodnice – powiedział Sławomir Nowak.

 

Pozostaje się tylko cieszyć, że moje zapewnienia się sprawdziły mimo, że to zawsze są sprawy, w których ciężko przewidzieć czy wszystko pójdzie po naszej myśli - zaznaczyłem w rozmowie z dziennikarzami. Największym problem stanowiło, oczywiście, wygospodarowanie środków finansowych, w obliczu kryzysu i w chwili tak dużych budżetowych cięć. Wspólnie z wielkopolskimi posłami z Platformy stale zabiegaliśmy, aby ministerstwo transportu wygospodarowało środki. Jestem bardzo zadowolony z pomyślnego zakończenia naszych starań o obwodnicę dla Jarocina i dla Ostrowa Wielkopolskiego, ale pozostaje reszta S11. To jeszcze przed nami - dodałem.

 

 

Na festiwale w Jarocinie dojedziemy obwodnicą

 

Obwodnica Jarocina będzie miała 13 km i będzie przebiegała w ciągu drogi ekspresowej S-11. Powstaną dwa węzły oraz 11 wiaduktów, trzy mosty drogowe i jeden wiadukt kolejowy. Szacowany koszt budowy to 300 mln złotych. W Ostrowie Wielkopolskim zbudowany zostanie 14-kilometrowy odcinek drogi. Inwestycja stanowić będzie II etap budowy obwodnicy miasta w ciągu drogi ekspresowej S-11. W ramach inwestycji wybudowane zostaną dwa węzły, 13 obiektów mostowych i trzy przejścia dla zwierząt. W tym wypadku szacowany koszt budowy to około 340 mln złotych.

 

Minister gościł w Wielkopolsce w związku z przyjętym 1 października przez Radę Ministrów załącznikiem do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015, który umożliwia ogłoszenie przetargów na 12 obwodnic miejscowości. Na liście znalazły się obwodnice dwunastu miast o łącznej długości ponad 140 km. Ministerstwo szacuje, że wybudowanie ich będzie kosztowało 4,7 mld zł. Pieniądze te będą pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego oraz budżetu UE na lata 2014-20.

 

Więcej [WIDEO]: JarocinOstrów Wlkp.

 

 

 

 

Źródło, fot.: pap.pl, gazeta.pl, rynekinfrastruktury.pl, naszemiasto.pl, premier.gov.pl, transport.gov.pl, 24wlkp.info

 

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio