Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Zmarł Tadeusz Mazowiecki

Dodano: 28 października 2013

Foto

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego - pierwszego niekomunistycznego premiera po II wojnie światowej, opozycjonisty w PRL-u.

 

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 r. w Płocku. Był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, posłem na Sejm PRL oraz posłem na Sejm RP pierwszych trzech kadencji. Był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie brutalnej akcji milicji; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu; w 1997 r. - gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji.

 

Tadeusz Mazowiecki był założycielem i redaktorem naczelnym katolickiego miesięcznika „Więź”, redaktorem naczelnym Tygodnika "Solidarność". W 1956 r. założył warszawski Klub Inteligencji Katolickiej. Wyznaczony przez Komisję Praw Człowieka ONZ na specjalnego sprawozdawcę konfliktu w byłej Jugosławii, jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ, podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec popełnianych tam zbrodni.

 

Współtwórca i przewodniczący Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

 

Tadeusz Mazowiecki był laureatem wielu nagród i odznaczeń. Był kawalerem Orderu Orła Białego. Laureatem nagrody św. Wojciecha za zasługi, które przyczyniły się do duchowej integracji narodów Europy Środkowej z ogólnoeuropejską wspólnotą narodów. Jako pierwszy został uhonorowany nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

 

Od października 2010 r. Tadeusz Mazowiecki pełnił funkcję doradcy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

 

Łącząc się w bólu, rodzinie i bliskim premiera Tadeusza Mazowieckiego

składamy szczere słowa otuchy i wyrazy głębokiego współczucia.

 

parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot. platforma.org.polskieradio.pl/PAP/Piotr Teodor Walczak, poland.gov.pl / Tomasz Wierzejski/FOTONOVA

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio