Żegnamy premiera czasu przełomu - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Żegnamy premiera czasu przełomu

Dodano: 03 listopada 2013

Foto

Żegnamy premiera czasu przełomu ustrojowego, architekta i budowniczego konstrukcji gmachu niepodległego państwa polskiego - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas mszy św. żałobnej w intencji Tadeusza Mazowieckiego w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.

 

 

Mszy przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

 

Przed południem odbyło się uroczyste wyprowadzenie trumny z Pałacu Prezydenckiego. Premiera żegnali: rodzina, tłumy warszawiaków, politycy, generalicja, harcerze, przedstawiciele Klubów Inteligencji Katolickiej. Trumna z ciałem Tadeusza Mazowieckiego została złożona w grobie rodzinnym na cmentarzu w Laskach. Pochówek odbył się z ceremoniałem wojskowym, odegrano hymny: państwowy i UE, oddano salwę honorową. Modlitwę na cmentarzu prowadził metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

 

  

 

Tadeusz Mazowiecki w 1980 r. stanął na czele grupy doradców strajkujących stoczniowców, od 1988 r. był członkiem komitetu obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, uczestniczył w obradach obrad Okrągłego Stołu, był  pierwszym premierem niekomunistycznego rządu powołanego w 1989 r., przywódcą Unii Demokratycznej, Specjalnym Wysłannikiem ONZ w Bośni i Hercegowinie, od 2010 r. doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego, publicystą, założycielem „Wrocławskiego Tygodnika Katolickiego”, redaktorem naczelnym „Tygodnika Solidarność".

 

To on, stając na czele pierwszego rządu w III RP wypowiedział słynne słowa o „grubej kresce”. „Przeszłość odkreślamy grubą linią. Odpowiadać będziemy jedynie za to, co uczyniliśmy, by wydobyć Polskę z obecnego stanu załamania” - mówił 24 sierpnia 1989 roku.

 

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 roku w Płocku. W 1946 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Po maturze rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, których nie ukończył. Po II wojnie światowej działał w katolickim stowarzyszeniu PAX. W 1955 roku został z niego usunięty za przewodzenie tak zwanej frondzie, czyli odłamowi, który sprzeciwiał się zbytniemu zbliżeniu z władzą komunistyczną i wchodzeniu w konflikty z Kościołem. W latach 60. zasiadał w ławach parlamentarnych z ramienia katolickiego koła Znak. Dwa lata później został pozbawiony możliwości kandydowania do Sejmu, ponieważ po wydarzeniach grudnia '70 nalegał na powołanie komisji, która ustaliłaby winnych rozlewu krwi robotników. W latach 70. przeszedł do obozu zdecydowanych przeciwników władzy komunistycznej i związał się z opozycją.

 

 

Kiedy w sierpniu 1980 roku wybuchły strajki na Wybrzeżu, Tadeusz Mazowiecki przewodniczył pracom grupy ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku, a następnie wstąpił do NSZZ "Solidarność". Po ogłoszeniu stanu wojennego 13 grudnia 1980 roku został internowany. Podczas rozmów Okrągłego Stołu i stał się jednym z architektów wypracowanego wówczas porozumienia. Po czerwcowych wyborach 1989 roku, został posłem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, a dwa miesiące później przyjął propozycję Lecha Wałęsy utworzenia koalicyjnego rządu.

 

To za rządów Tadeusza Mazowieckiego został wprowadzony w życie wielki program naprawy gospodarki. W 1992 roku Mazowiecki został Specjalnym Wysłannikiem ONZ w Bośni i Hercegowinie. Zrezygnował z funkcji trzy lata później na znak protestu przeciw bezczynności wielkich mocarstw wobec zbrodni wojennych dokonywanych w czasie wojny w Bośni. Był autorem raportu o łamaniu praw człowieka przez strony konfliktu.

 

Od 2010 roku Tadeusz Mazowiecki był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

 

 

 

Źródło, fot.: prezydent.pl / Wojciech Grzedzinski / Lukasz Kaminski, pap.pl/Grzegorz Rogiński, onet.pl

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio