Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Chcemy, żeby dzieci miały wyrównywane szanse... [AUDIO]

Dodano: 07 listopada 2013

Foto

Trzeba pamiętać o tym, że referenda muszą być skonstruowane logicznie i nie mogą one powodować ogromnych strat państwa. Przypomnę, że dwa miliardy złotych zostały wydane na szkoły, na przygotowanie nauczycieli, przystosowanie klas czy stworzenie placów zabaw. Szerzenie idei, że szkoła jest jakimś miejscem katorgi dla dzieci i mówienie o potrzebie ratowania maluchów przed szkołą jest stawianiem sprawy na głowie - powiedziałem w rozmowie z Jackiem Prusinowskim w programie Sedno Sprawy Radia Plus.

 

Źle przygotowane referendum

 

Nie można robić referendum, w którym, z jednej strony, jest postulat likwidacji gimnazjów, a z drugiej, postulat zatrzymania procesu likwidacji szkół. Jeśli chodzi o lekcje historii pytanie sformułowane jest tak „Czy chcesz przywrócenia lekcji historii, a także innych przedmiotów?”. Pytamy się: jakich innych przedmiotów? Nie można takich pytań zadawać w referendum. To referendum jest po prostu źle przygotowane - zaznaczyłem.

 

Gdyby pomysł referendum powstał 4 lata temu, kiedy przegłosowaliśmy tę reformę, to wszystko byłoby dobrze, ale nie jest, kiedy chce się je robić po tylu latach pracy nad zmianami. Ja byłem przeciwnikiem jakiegokolwiek odsuwania tej reformy w czasie, uważam to za błąd kolejnych ministrów edukacji i mówię to otwarcie.

 

 

Wyrównywanie szans

 

Trudno jest w tej chwili wyrzucać całą tę pracę wykonaną dostosowania szkół do tej zmiany. Chcemy, żeby dzieciaki miały wyrównywane szanse, szczególnie te z terenów wiejskich i miejskich. Im wcześniej zaczynie się edukację, tym jest większa szansa na to, że dzieci z terenów mniej cywilizacyjnie rozwiniętych będą miały równe szanse w przyszłości - wyjaśniłem.

 

W referendach można pytać o aborcję czy o wiek sześciolatków, ale nie w referendach ogólnokrajowych. Przykładem dobrego referendum ogólnokrajowego było, np. referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Można przeprowadzić referendum, np. czy Polacy są gotowi na przyjęcie euro czyli likwidację złotego jako waluty narodowej. To jest pytanie referendalne, które można wstępnie zbadać przed zmianą konstytucji i to są tematy ogólnonarodowe, które dotyczą wszystkich, a nie wycinkowe, które dotyczą tylko mniejszych grup - rekapitulowałem.

 

Głosowanie ws. referendum edukacyjnego

 

Jutro odbędzie się w Sejmie, m. in. głosowanie nad wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum edukacyjnego, w którym jedno z pytań dotyczy, m.in. obniżenia obowiązkowego wieku szkolnego. Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich został wprowadzony ustawą w 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Sejm, chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata, do 1 września 2014 r. 

 

Sejm przyjmuje wniosek o referendum bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów; niepodjęcie uchwały w sprawie przyjęcia wniosku oznacza jego nieuwzględnienie.

 

 

Więcej [AUDIO]: tutaj.

 

 

 

 

Źródło, fot. radioplus.pl, men.gov.pl, Krzysztof Jastrzębski / East News

 

 

 

Fot. Krzysztof Jastrzębski /East News

Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/polska/news-grupinski-rozwazamy-likwidacje-finansowania-partii-z-budzetu,nId,981478?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Fot. Krzysztof Jastrzębski /East News

Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/polska/news-grupinski-rozwazamy-likwidacje-finansowania-partii-z-budzetu,nId,981478?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Fot. Krzysztof Jastrzębski /East News

Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/polska/news-grupinski-rozwazamy-likwidacje-finansowania-partii-z-budzetu,nId,981478?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=f

© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio