Dobrze się stało, że wniosek o referendum został odrzucony - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Dobrze się stało, że wniosek o referendum został odrzucony

Dodano: 08 listopada 2013

Foto

Dobrze się stało, że wniosek został odrzucony, dlatego że od wielu lat przygotowywaliśmy tę reformę. Ignorowano, np. to, że od wielu lat sześciolatki są obecne w zerówkach prowadzonych w szkołach, a większość szkół się bardzo dobrze przygotowała do przyjęcia maluchów- mówiłem dziś (08.11.) w rozmowie z dziennikarzami Polskiej Agencji Prasowej, tuż po głosowaniu nad wnioskiem o referendum edukacyjne.

 

Wszystkie szkoły podstawowe w Polsce zyskały specjalne place zabaw, szkoły ocieplano, przygotowywano sale tak, by można było uczyć poprzez zabawę te najmłodsze dzieciaki- podkreśliłem.

 

Wykonano ogrom pracy


Nauczyciele, rodzice, samorządowcy i ministerstwo edukacji wykonały ogromną pracę, a na końcu ktoś chciał to wszystko zablokować tylko, dlatego że ubzdurał sobie, że szkoła jest jakimś fatalnym miejscem, w którym dzieci cierpią, żyją w strasznych warunkach- kontynuowałem.

 

Dopytywany o poparcie społeczne dla wniosku o referendum zaznaczyłem, że w Polsce łatwo jest zebrać nawet milion podpisów wtedy kiedy się odpowiednio pokieruje emocjami ludzi, ale w istocie przecież nie w referendum 

 

takie sprawy powinny być rozstrzygane i nie powinniśmy poprzez referendum wywracać systemu oświaty.

 

Gdyby pomysł referendum powstał 4 lata temu, kiedy przegłosowaliśmy tę reformę, to wszystko byłoby dobrze, ale nie jest, kiedy chce się je robić po tylu latach pracy nad zmianami. Ja byłem przeciwnikiem jakiegokolwiek odsuwania tej reformy w czasie, uważam to za błąd kolejnych ministrów edukacji- mówiłem jeszcze przed dzisiejszym głosowaniem.

 

 

Referendum nie będzie

 

Dziś Sejm podjął decyzję o odrzuceniu wniosku o referendum dotyczącego m. in. wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Za przyjęciem wniosku o przeprowadzenie referendum głosowało 222 posłów, przeciwnego zdania było 232 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich został wprowadzony ustawą w 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Sejm, chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata, do 1 września 2014 r.

 

 

 

 

 

Źródło, fot: PAP, sejm.gov.pl, Krzysztof Białoskórski

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio