Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Obchody Święta Niepodległości [FOTO, WIDEO]

Dodano: 11 listopada 2013

Foto

Patriotyzm jest niezwykle potrzebny, potrzebny jest patriotyzm mądry, odpowiedzialny, którym się nie rezygnuje z tradycji, nie rezygnuje ze sporów o historię, ale którym cały czas pielęgnuje się to, co najważniejsze dla nas wszystkich, Polaków, czyli miłość do Ojczyzny. Bez miłości do Ojczyzny nie ma mądrego patriotyzmu - mówiłem w rozmowie z dziennikarzami podczas dzisiejszych (11.11.) obchodów 95. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

Apel pamięci, pokaz historycznych pojazdów i wystrzał z armaty towarzyszyły poznańskim uroczystościom z okazji Święta Niepodległości. Tego samego dnia świętowaliśmy imieniny głównej ulicy miasta - św. Marcina.

 

95. rocznica odzyskania Niepodległości

 

Główna uroczystość patriotyczna, poprzedzona mszą w intencji Ojczyzny, odbyła się na placu Wolności. Wzięli w niej udział przedstawiciele lokalnych władz, wojska, harcerze, grupy rekonstrukcyjne i mieszkańcy miasta. W trakcie uroczystości wojewoda wystrzelił z, tzw. armaty prawosławnej. Wcześniej na placu zaprezentowano kopie pojazdów, które towarzyszyły Polakom w trakcie walk o niepodległość.

 

  

 

Ciekawostką pokazu był odtworzony samochód pancerny Austin-Putiłow "Poznańczyk". Samochód zdobyty w maju 1920 roku w okolicy Bobrujska przez żołnierzy z 55. Pułku Piechoty 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty był pierwszym pojazdem Wielkopolskiego Plutonu Samochodów Pancernych. Pojazd otrzymał nazwę "Poznańczyk". Służył w armii do lat '30. Podczas wojny polsko-bolszewickiej armia polska zdobyła ok. 20 takich pojazdów.

 

Imieniny ulicy Święty Marcin

 

Na sąsiadującej z placem Wolności ulicy Święty Marcin, przed południem rozpoczął się festyn z okazji imienin ulicy, która na jeden dzień stała się deptakiem z licznymi kramami i miejscami dla lokalnych artystów i rzemieślników. Sprzedawano, m.in. dukaty lokalne, tzw. podkówki z wizerunkiem św. Marcina na koniu i Zamku, znajdującego się przy świętującej imieniny ulicy.

 

Punktem kulminacyjnym imienin był barwny korowód prowadzony przez św. Marcina jadącego na koniu. Do późnego wieczora na scenie przy Centrum Kultury Zamek zaplanowano występy, koncerty i pokaz sztucznych ogni.

 

 

Przez cały dzień w licznych kramach ustawionych wzdłuż ulicy kupić można tradycyjny świąteczny przysmak: rogale świętomarcińskie. Od 2009 r. rogale rozprowadzane są jako unijny produkt regionalny. Daje to nabywcom gwarancję, że wyroby te zostały wyprodukowane w Wielkopolsce, zgodnie z określoną recepturą.

 

Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich w Poznaniu pochodzi z końca XIX wieku. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina, ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod jego wezwaniem miał zaapelować do wiernych, by wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik przygotował na odpust rogale w kształcie podkowy; bogatsi poznaniacy kupowali te smakołyki, a biedni otrzymywali je za darmo.

 

Więcej: FOTO, WIDEO.

 

 

 


Źródło, fot.: pap.pl, tvn24.pl, Krzysztof Kaczanowski

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio