Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Liczymy na pełną zgodę parlamentarzystów

Dodano: 14 listopada 2013

Foto

Wyłączenie z postępowania egzekucyjnego przedmiotów niezbędnych osobom niepełnosprawnym do normalnego funkcjonowania przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, autorstwa Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska. Projekt trafił już do Sejmu.

 

 

Warto przypomnieć, iż w grudniu 2012 roku Sejmu zdecydował, że rok 2013 jest Rokiem Osób Niepełnosprawnych.

 

Rozbieżność przepisów

 

W chwili obecnej utrzymuje się istotna rozbieżność między przepisami regulującymi wyłączenia przedmiotowe z egzekucji w postępowaniu egzekucyjnym w administracji i w postępowaniu egzekucyjnym cywilnym. W postępowaniu egzekucyjnym w administracji znajduje się bowiem wyłączenie spod egzekucji przedmiotów 

   

niezbędnych ze względu na ułomność fizyczną dłużnika lub członków jego rodziny. Jednak w Kodeksie postępowania cywilnego do chwili obecnej brak jest analogicznej regulacji.

 

Nie ma żadnych powodów, aby prywatni wierzyciele mieli większe uprawnienia egzekucyjne niż organy publiczne prowadzące egzekucję za pomocą poborców skarbowych- czytamy w uzasadnieniu projektu naszego Klubu.

 

Liczymy na pełną zgodę parlamentarzystów

 

Artur Dunin, autor projektu, zaznaczył, iż potrzebne jest tego rodzaju rozwiązanie ustawowe i że nowela została uzgodniona z samorządem komorniczym. Liczy też na szybkie uchwalenie przez Sejm nowych przepisów. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie nowelizacja przejdzie przez Sejm, przy pełnej zgodzie parlamentarzystów. To nie jest projekt polityczny, ani światopoglądowy. Trudno jest mi sobie wyobrazić, że któryś z klubów mógłby zagłosować przeciwko- powiedział Artur Dunin.

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: klub.platforma.org

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio