Konwencja Krajowa Platformy Obywatelskiej RP 23.11.2013 - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Konwencja Krajowa Platformy Obywatelskiej RP 23.11.2013

Dodano: 22 listopada 2013

Foto

W sobotę (23.11.) w Warszawie odbędzie się Konwencja Krajowa Platformy Obywatelskiej. Uczestniczący w niej przedstawiciele krajowych struktur Platformy zadecydują o zmianach w statucie partii i wybiorą członków Rady Krajowej, Krajowego Sądu Koleżeńskiego i Krajowej Komisji Rewizyjnej.

 

Konwencja jest najwyższym organem władzy w Platformie, który oprócz wyboru członków pozostałych organów statutowych PO przyjmuje, m.in. sprawozdania z działalności ustępującego Zarządu Krajowego.

 

Zmiany w statucie


Zarząd Krajowy rekomenduje delegatom na przyjęcie kilku modyfikacji statutu. Po pierwsze, wprowadzone mają zostać powszechne wybory, czyli z udziałem wszystkich członków PO, przewodniczących regionalnych i powiatowych. Po drugie, Zarząd rekomenduje wprowadzenie nowych zasad przyjmowania członków Platformy oraz tworzenia kół. Przykładowo, nowi członkowie musieliby opłacać składki członkowskie osobiście, z własnego konta bankowego. Trzecia rekomendacja Zarządu dotyczy Rady Krajowej: liczba jej członków, wybieranych przez Konwencję, zostałaby ustalona na 120 osób.

 


 

Konwencja Krajowa zadecyduje też o dwóch innych propozycjach zmiany statutu: wzmocnieniu roli Sekretarza Generalnego, który stałby się on pełnoprawnym członkiem Zarządu Krajowego, oraz wzmocnieniu pozycji Rzecznika Dyscypliny Partyjnej, po przez powołanie regionalnych rzeczników dyscypliny, jemu podległych.
 

Zwieńczenie wyborów wewnętrznych

 

W tegorocznej Konwencji weźmie udział ok. 1100 delegatów reprezentujących wszystkie lokalne struktury Platformy Obywatelskiej. Na konwencji będzie też obecni goście, m.in. członkowie rządu i przedstawiciele mediów. Konwencja jest formalnym zwieńczeniem procesu wyborów wewnętrznych w Platformie Obywatelskiej. Jego pierwszym etapem był wybór Przewodniczącego partii  - po raz pierwszy w wyborach powszechnych. Głosowanie korespondencyjne i internetowe trwało kilka tygodni, wynik poznaliśmy 23 sierpnia. Zwyciężył Donald Tusk, uzyskując 79,58 proc. głosów.

 

Następnym etapem były zjazdy w kołach i wybory powiatach. Odbyły się one w dniach 1-15 września w kołach, a od 30 września do 6 października w powiatach. Zjazdy regionalne, wybierające władze PO na szczeblu wojewódzkim, w tym przewodniczących regionów, rozpoczęły się 21 października. Ostatnie wybory regionalne przeprowadzono 15 listopada w woj. lubelskim. To właśnie na Zjazdach Regionalnych wybrani zostali delegaci na Konwencję.


Konwencja odbędzie się w hali Areny Ursynów, w Warszawie. Początek obrad zaplanowano na godzinę 12.00. Transmisja dostępna będzie na stronie platforma.org.

 

 

 

 

Źródło, fot: platforma.org

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio