Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Proponujemy ponadpartyjne stanowisko ws. Ukrainy

Dodano: 02 grudnia 2013

Foto

Platforma Obywatelska przygotowała projekt uchwały Sejmu, w którym wyrażono głębokie zaniepokojenie zaostrzeniem się sytuacji na Ukrainie, a także potępiono nieuzasadnione użycie siły. Proponujemy, aby uzgodnić treść uchwały ze wszystkimi klubami i przyjąć ją przez aklamację. Przygotowany projekt uchwały w poniedziałek został skierowany do Prezydium Sejmu.

 

Jednolite stanowisko w sprawie Ukrainy

 

Na dzisiejszej (02.12.) konferencji prasowej posłowie Małgorzata Kidawa-Błońska i Adam Szejnfeld zaapelowali do parlamentarzystów wszystkich opcji o wspólne działania w sprawie Ukrainy. Apelujemy do wszystkich partii politycznych, abyśmy w sprawie Ukrainy prezentowali jednolite stanowisko. Wiemy, że także inne kluby złożyły projekty uchwał. Chcemy, aby prezydium połączyło te uchwały - powiedział poseł Adam Szejnfeld.

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża głębokie zaniepokojenie zaostrzeniem się sytuacji politycznej i społecznej na Ukrainie po jednostronnym zawieszeniu przez władze negocjacji umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Stanowczo potępiamy nieuzasadnione użycie siły wobec uczestników i obserwatorów organizowanych w ostatnich dniach protestów przeciwko tej decyzji. Jednocześnie apelujemy do wszystkich sił społecznych na Ukrainie o zapewnienie pokojowego przebiegu demonstracji. Pragniemy zapewnić, że Polska uczyni wszystko, aby drzwi do Europy pozostały dla Ukrainy otwarte. Apelujemy do rządzących i opozycji na Ukrainie o pilne podjęcie rozmów na rzecz narodowego porozumienia w sprawie integracji europejskiej - czytamy w projekcie uchwały.

 


Sejm, w projekcie uchwały, zwraca się również do parlamentów państw UE o podjęcie inicjatyw, które będą służyły wzmocnieniu społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie. Ułatwienia wizowe, programy stypendialne dla młodzieży, wymiana kulturalna i naukowa, wsparcie dla organizacji pozarządowych to mądra inwestycja w naszą wspólną, europejską i ukraińską przyszłość. Tylko europejskie społeczeństwo może wprowadzić Ukrainę do Unii Europejskiej.

 

Proeuropejskie protesty

 

Na Ukrainie, głównie w Kijowie, trwają od 21 listopada protesty, związane z odmową władz podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Na Majdanie Niepodległości protestowało w niedzielę w południe ok. 200 tysięcy, a według niektórych mediów, nawet 500 tysięcy osób.

 

Dokładnie 22 lata temu Polska uznała niepodległą Ukrainę jako pierwszy kraj na świecie. Od tego czasu jesteśmy uczestnikami pozytywnego fenomenu w polskiej polityce – powiedział dziś premier Donald Tusk po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zwołanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, a którego głównym tematem były polityczno-strategiczne wnioski z kryzysu ukraińskiego.

 

 

Więcej [WIDEO]: tutaj.

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: klub.platforma.org, platforma.org

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio