Spotkanie przewodniczących klubów parlamentarnych EPL w PE - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Spotkanie przewodniczących klubów parlamentarnych EPL w PE

Dodano: 05 grudnia 2013

Foto

Podczas poniedziałkowego (02.12.) posiedzenia przewodniczących klubów partii politycznych należących do Europejskiej Partii Ludowej z parlamentów narodowych krajów Unii Europejskiej, przyjęliśmy oświadczenie potępiające użycie siły wobec pokojowych demonstrantów na Euromajdanie w Kijowie. Wezwaliśmy też Komisję Europejską do przygotowania planu wdrożenia umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, jak tylko zostanie podpisana.

 

Spotkanie przewodniczących klubów parlamentarnych odbyło się w Brukseli z mojej inicjatywy oraz europosła Jacka Saryusza-Wolskiego. W trakcie spotkania złożyliśmy także wniosek o przeprowadzenie debaty na temat wydarzeń, które mają miejsce na Ukrainie. Debata miałaby się odbyć na przyszłotygodniowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

 

 

Proeuropejskie protesty

 

Na Ukrainie, głównie w Kijowie, trwają od 21 listopada protesty, związane z odmową władz podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Na Majdanie Niepodległości protestowało w niedzielę w południe ok. 200 tysięcy, a według niektórych mediów, nawet 500 tysięcy osób.

  

Także Sejm RP podczas wtorkowego (03.12.) posiedzenia przyjął uchwałę w sprawie sytuacji na Ukrainie, w której jako parlamentarzyści wyraziliśmy głębokie zaniepokojenie zaostrzeniem się sytuacji politycznej i społecznej na Ukrainie po jednostronnym zawieszeniu przez władze negocjacji umowy stowarzyszeniowej z UE. Stanowczo potępiliśmy też nieuzasadnione użycie siły wobec uczestników i obserwatorów organizowanych w ostatnich dniach protestów przeciwko tej decyzji.

 

 

 

 

Źródło, fot.: klub.platforma.org, platforma.org

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio