Sejm uchwalił zmiany w OFE - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Sejm uchwalił zmiany w OFE

Dodano: 06 grudnia 2013

Foto

Podczas ostatniego dnia (6.12.) 55. posiedzenia Sejmu  przegłosowaliśmy reformę systemu emerytalnego. Część „obligacyjna” środków zapisanych w OFE zostanie przekazana do ZUS-u i zapisana na indywidualnych kontach osób ubezpieczonych. Przyszli emeryci będą mogli sami zadecydować, czy w przyszłości chcą odkładać składki tylko w ZUS, czy także OFE. 

 

Reforma zwiększa bezpieczeństwo emerytur Polek i Polaków.

 

Wszyscy należący teraz do OFE będą mieli 4 miesiące na podjęcie decyzji, czy chcą, by ich środki na przyszłą emeryturę były gromadzone w ZUS i w OFE, czy tylko w ZUS. Nie będzie już obowiązkowego uczestnictwa w OFE. Na 10 lat przed przejściem każdego na emeryturę środki z OFE co roku w wysokości 1/10 zgromadzonego kapitału będą przekazywane do ZUS na specjalne subkonto. Emerytury będzie wypłacać ZUS.

 

W przyszłości Otwarte Fundusze Emerytalne nie będą też mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa oraz w inne papiery dłużne gwarantowane przez państwo. Natomiast będą mogły część kapitału inwestować na giełdzie. Po osiągnięciu przez daną osobę wieku emerytalnego zgromadzone przez nią środki stanowiące podstawę do wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

 


Przegłosowana reforma usuwa błędy, które do tej pory ciążyły na systemie emerytalnym. Do tej pory państwo coraz bardziej zadłużało się, by móc przekazywać część naszej składki do OFE i jednocześnie wypłacać emerytury z ZUS. Co gorsza, część pieniędzy odkładanych przez ubezpieczonych była przeznaczana na prowizje dla OFE i bezpowrotnie znikała z systemu emerytalnego. Nie zmienia się podstawowe założenie reformy emerytalnej z 1999 roku. Nadal obowiązuje zasada: im dłuższy okres pracy, tym większa emerytura.

 

Uchwalona w piątek ustawa trafi teraz do Senatu, a następnie musi zostać podpisana przez Prezydenta RP.

 

 

 

 

Źródło, fot.: platforma.org, sejm.gov.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: PAP, Krzysztof Kaczanowski, Krzysztof Białoskórski

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio