Facebook Flickr YouTube Sejmometr

95 lat Polskiej Agencji Prasowej

Dodano: 06 grudnia 2013

Foto

Polska Agencja Prasowa kojarzy mi się przede wszystkim z ważnymi newsami, chociaż nie zawsze optymistycznymi. Jak wiadomo news ma swoje prawa, jest przekazywaniem wiedzy o świecie i bieżących wydarzeniach, w tym dużym stopniu o sprawach politycznych i gospodarczych. PAP kojarzy mi się również z dużym dorobkiem, kiedyś także z bardzo sprawnymi oddziałami terenowymi, a także ogromnymi zasobami fotografii z życia publicznego i społecznego w Polsce i na świecie. To na pewno ważna Agencja z punktu widzenia obiegu informacji publicznej w Polsce. To skarb jeśli chodzi o pamięć społeczną o życiu w Polsce - powiedziałem w rozmowie z dziennikarzami z okazji święta Polskiej Agencji Prasowej, obchodzącej wczoraj (05.12.) 95. rocznicę powstania.

 

Gratulacje od prezydenta

 

Polska Agencja Prasowa to trwały element polskiego życia politycznego i społecznego, to informacje wiarygodne i na czas. PAP jest kontynuatorką Polskiej Agencji Telegraficznej, słynnego PAT-u, agencji, która powstała w 1918 roku, a więc u samego zarania polskiej niepodległości - ocenił prezydent Bronisław Komorowski w specjalnym przesłaniu wyemitowanym podczas wczorajszej gali. PAT od 1918 r. towarzyszył wszystkim polskim losom w okresie międzywojennym, potem na uchodźstwie, na emigracji, na zachodzie Europy, w czasie wojny i po wojnie, a również po złączeniu z Polską Agencją Prasową w wymiarze symbolicznym funkcjonuje w dalszym ciągu jako element trwały polskiego życia politycznego i społecznego - dodał prezydent.

 

   

 

95. lat  u źródła informacji

 

W trakcie gali ogłoszono nazwiska laureatów III edycji Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego autorom rzetelnych, ciekawych, wyróżniających się pod względem warsztatowym materiałów dziennikarskich. Doceniono również wkład osób, które w znaczący sposób kształtują tożsamość Agencji i byli z nią związani całe swoje zawodowe życie. Złote odznaki "Zasłużony dla Polskiej Agencji Prasowej" otrzymali dwaj dziennikarze: Mirosław Ikonowicz i Ryszard Piekarowicz. To wyjątkowe wyróżnienie otrzymało do tej pory jedynie ośmiu pracowników PAP. Odznaczenia reporterom wręczył minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

 

PAP jest spadkobierczynią Polskiej Agencji Telegraficznej, utworzonej 5 grudnia 1918 roku przez Prezydium Rady Ministrów. W okresie międzywojennym PAT była prężnym przedsiębiorstwem, które zmonopolizowało wiele segmentów rynku medialnego, reklamowego i wydawniczego. We wrześniu 1939 roku ewakuowała się wraz z rządem do Londynu. W 1991 roku PAT i działająca od 1944 roku w kraju PAP połączyły się symbolicznie.

 

  

 

Polska Agencja Prasowa dzisiaj to kilkadziesiąt różnych serwisów i usług. Każdego dnia ok. 400 dziennikarzy i fotoreporterów przygotowuje i dostarcza odbiorcom średnio ok. 1200 informacji i ok. tysiąca zdjęć. Do mediów, instytucji, firm, organizacji, ambasad, samorządów trafiają też materiały wideo, grafy, pakiety multimedialne, newslettery. PAP prowadzi kilka portali tematycznych, wydaje serwisy na tablety i urządzenia mobilne, zapełnia nośniki reklamowe. Wymienia się informacjami i fotografiami z najważniejszymi agencjami światowymi i większością agencji europejskich.

 

 

 

 

Źródło, fot.: PAP

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio