Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Premier gościem Forum dla Rodziny [FOTO/WIDEO]

Dodano: 09 grudnia 2013

Foto

W 2017 r. każde polskie dziecko będzie objęte opieką przedszkolną - powiedział premier Donald Tusk, otwierając dzisiejsze (9.12.) "Forum dla Rodziny" w Poznaniu. Gospodarzem spotkania,  w którym miałem przyjemność uczestniczyć, była Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania.

 

 

W 2017 r. każde dziecko objęte opieką przedszkolną

 

W swoim wystąpieniu, premier wspominał, że gdy obejmował rządy w 2007 r. problem z dostępem do przedszkoli był bardzo duży - w 2007 r. ok. 600 gmin nie miało nawet jednej placówki przedszkolnej. Dzisiaj w każdej polskiej gminie jest chociaż jedno przedszkole. To ciągle za mało, ale to oznacza wzrost o 30 proc., jeśli chodzi o liczbę dzieci objętych edukacją przedszkolną - mówił Donald Tusk. Mamy zamiar osiągnąć - i uważam, że jest to w zasięgu naszych możliwości - by na początku 2017 r. każde polskie dziecko było objęte opieką przedszkolną- dodał.

 

   

 

Bardzo istotna dla była dla mnie decyzja o, tzw. godzinach za złotówkę. Wcześniej opłaty za godziny dodatkowe ustalane były w różny sposób. Tak naprawdę oznaczało to, że dostęp do możliwości edukacyjnych dzieci w Polsce był coraz bardziej zależny od możliwości finansowych rodziców - kontynuował premier.

 

Chronić dzieci przed nierównością

 

Szef rządu zauważył, że przedszkole nie powinno być miejscem różnicowania dzieci już na początku ich edukacji. Dzieci i tak w przyszłości jak będą dojrzewały i dorastały, jak będą swoje życie przeżywały, zbyt często natkną się na nierówność niezawinioną przez samego siebie. I warto chronić polskie dzieci przed taka nierównością niezawinioną przez nikogo - ani przez rodziców ani przez dzieci w procesie edukacji przedszkolnej- powiedział premier.

 

   

 

Dlatego, po pierwsze, postanowiliśmy spowodować, by polskie przedszkole było dostępne dla każdej polskiej rodziny niezależnie od jej możliwości finansowych, po drugie, by dzieci w każdym polskim przedszkolu miały równy dostęp do usług edukacyjnych - podkreślił Donald Tusk.

 

Forum dla Rodziny


Forum dla Rodziny to cykl spotkań odbywających się w różnych miastach, na których poruszane są kwestie związane z polityką rodzinną w naszym kraju. Donald Tusk wziął udział w oficjalnym rozpoczęciu spotkania. Podczas spotkania zaprezentowane zostały przykłady dobrych praktyk oraz przeprowadzona została debata panelowa oraz plenarna. Dyskusje terenowe zostaną podsumowane na początku przyszłego roku na konferencji w Warszawie.

 

 

 

Więcej: FOTO , WIDEO

 

 

 

 

Źródło, fot.: PAP, platforma.org, Krzysztof Kaczanowski, tvpparlament.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio