Region: Promowanie pracy u podstaw nagrodzone "Celnym Piórem" - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Promowanie pracy u podstaw nagrodzone "Celnym Piórem"

Dodano: 11 grudnia 2013

Foto

Główna zasługa laureata- Piotra Bojarskiego- to promowanie pracy u podstaw, która przede wszystkim kojarzy się i z Poznaniem, i z Hipolitem Cegielskim - mówił dziś (11.12.) przewodniczący kapituły przyznającej statuetkę „Celne Pióro”, prof. Tadeusz Wallas, dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, na którym odbyło się wręczenie wyróżnienia.

 

Statuetka "Celne pióro", przyznana dziś po raz pierwszy przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, to nagroda za publicystykę nawiązującą do idei pracy organicznej oraz promującą postać wielkiego poznaniaka, urodzonego 200 lat temu- Hipolita Cegielskiego.

 

Obchody 200. rocznicy urodzin Cegielskiego

 

Przyznanie statuetki „Celne pióro” wpisuje się w harmonogram oficjalnych obchodów 200-lecia urodzin Hipolita Cegielskiego. Ich inauguracja nastąpiła 6 stycznia 2013 roku mszą św. w Archikatedrze Poznańskiej. W grudniu ubiegłego roku, przymioty tego wielkiego Polaka: jego kult pracy, innowacyjność, zorganizowany, twórczy patriotyzm został wyróżniony przez Sejm RP - 11 grudnia 2012 r. miałem przyjemność rekomendować posłom przyjęcie uroczystej uchwały w sprawie uczczenia 200. rocznicy urodzin Gaspara Józefa Hipolita Cegielskiego.

 

   

 

Hipolit Cegielski jest jedną z tych postaci, która zawsze świeciła przykładem człowieka przekraczającego pewne granice wyznaczone przez czas, przez historię, a nawet przez własne wykształcenie, dlatego bardzo serdecznie gratuluję panu Piotrowi Bojarskiemu wyróżnienia statuetką przyznawaną przez towarzystwo jego imienia.

 

Dr filozofii, kupiec i przedsiębiorca.

 

Hipolit Cegielski (1818-1868) urodził się w środowisku wiejskim, niedaleko Trzemeszna, w rodzinie zarządcy majątku ziemskiego. Jego najważniejszym celem w młodości było zdobycie jak najlepszego wykształcenia. Od Trzemeszna, poprzez gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu, trafia na Uniwersytet Berliński, gdzie kończy studia z doktoratem filozofii. Dużym wysiłkiem osobistym oraz posiadanymi zdolnościami zrealizował pierwszy, najważniejszy etap na swej drodze życiowej - mówił dr Marian Król, prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.

 

Był na swój sposób fenomenem. Umiał dobrze prowadzić handel, był pierwszym, który w praktyce wprowadził zasady marketingu w sprzedaży swoich produktów. Wyspecjalizował się w znajomości technicznej maszyn i urządzeń rolniczych – zaznaczył dr Król.

 

 

 

Źródło, fot.: wnpid.amu.edu.pl

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio