Sejm przyjął budżet na 2014 r. - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Sejm przyjął budżet na 2014 r.

Dodano: 13 grudnia 2013

Foto

Podczas 57. posiedzenia Sejmu (13.12.) uchwaliliśmy ustawę budżetową na 2014 r. Dochody państwa wyniosą 277 mld złotych, a wydatki 325 mld złotych. Deficyt nie powinien przekroczyć 47,5 mld złotych, przy założeniu wzrostu PKB na poziomie 2,5 procent. Podjęliśmy również uchwały upamiętniające 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego i 32. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

 

Wśród przyjętych poprawek do ustawy znalazło się, m.in. utworzenie nowej rezerwy celowej w wysokości 1 mln zł na badania indentyfikacyjne (genetyczne DNA) szczątków ofiar totalitaryzmów odnalezionych w wyniku prac archeologicznych. Środki mają pochodzić z budżetu IPN. Ponadto zdecydowaliśmy o przeznaczeniu 12,7 mln zł wydatków na zobowiązania Skarbu Państwa związane z ubieganiem się przez Kraków i region tatrzański o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2022 r.

 

 

Uchwalona ustawa budżetowa na 2014 r. zakłada dochody krajowe w wysokości 276,98 mld zł oraz wydatki na poziomie ok. 324,64 mld zł. Deficyt ma nie przekroczyć 47,66 mld zł. Zgodnie z ustawą wzrost gospodarczy wyniesie 2,5 proc., a średnioroczna inflacja ma być na poziomie 2,4 proc. Zgodnie z ustawą dochody budżetu środków europejskich wyniosą 77,9 mld zł, a wydatki - 78,3 mld zł. W 2014 r. utrzymane zostanie zamrożenie funduszu wynagrodzeń w jednostkach państwowej sfery budżetowej, z wyłączeniem sektora samorządowego oraz wynagrodzeń pracowników publicznych szkół wyższych.

 

Ustawa budżetowa trafi teraz do Senatu. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, senatorowie będą mięli czas do 12 stycznia 2014 r. 16 stycznia 2014 r. Komisja Finansów Publicznych zajmie się ewentualnymi senackimi poprawkami do budżetu. Głosowanie nad nimi odbędzie się na posiedzeniu Sejmu 22-24 stycznia 2014 r. Ustawa budżetowa na 2014 r. ma być przekazana do podpisu prezydenta 27 stycznia 2014 r.

 

Wielkopolskie symbole bezgranicznego umiłowania polskości

 

Dziś jednogłośnie podjęliśmy także uchwałę upamiętniającą 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Odwaga i ofiarność Powstańców Wielkopolskich zostaną zapamiętane jako symbole bezgranicznego umiłowania polskości i gotowości do złożenia dlań najwyższej ofiary - zaznaczono w dokumencie.

 

        

 

Uchwała przypomina, że Powstanie Wielkopolskie z lat 1918-1919 było największym w historii zakończonym zwycięstwem zrywem niepodległościowym Polaków. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 95. rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego składa hołd i wyraża szacunek dla jego uczestników, Wielkopolan, których zwycięstwo stanowi dumę całego Narodu - głosi uchwała. Jak czytamy w dokumencie, powstańcy reprezentowali wszystkie grupy społeczne i „ramię przy ramieniu walczyli i ginęli za polską Wielkopolskę”. Ich patriotyczny zryw, wieńczący długie lata pozytywistycznej pracy organicznej, umożliwił powrót Wielkopolski oraz Ziem Zachodnich i Północnych do odradzającej się po latach zaborów Ojczyzny - napisano w uchwale.

 

Hołd ofiarom stanu wojennego

 

Dzisiaj - w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - Sejm RP składa hołd ofiarom i czci pamięć wszystkich Polaków, którzy byli prześladowani i cierpieli za to, że chcieli urzeczywistnić marzenie o odrodzonej, wolnej i demokratycznej Polsce – napisano w dokumencie.

 

Jak przypomniano w uchwale, w 2002 r. Sejm ustanowił 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Upamiętniając dziś te osoby, posłowie wyrazili przekonanie, że doświadczenia tamtych dni będą historyczną lekcją, iż przemocą nie da się ograniczyć praw i wolności obywatelskich, ani rozwiązać podstawowych problemów państwa. Uchwała jest też wyrazem pamięci Sejmu o solidarnej postawie milionów ludzi na całym świecie z Polakami.

 

Stan wojenny wprowadziła 13 grudnia 1981 r. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego na mocy dekretu Rady Państwa. Podczas stanu wojennego, który formalnie został zniesiony 22 lipca 1983 r., dziesiątki Polaków straciły życie, a tysiące trafiły do obozów internowania i więzień oraz cierpiały z powodu innych represji. Władze komunistyczne rozpoczęły akcję zatrzymywania działaczy opozycji demokratycznej już wieczorem 12 grudnia.

 

 

 

 

Źródło, fot.: sejm.gov.pl, klub.platforma.org, tvpparlament.pl, Krzysztof Białoskórski, Krzysztof Kaczanowski

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio