Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Rodzinnych Ogrodach Działkowych

Dodano: 19 grudnia 2013

Foto

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę (18.12.) ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych. Zawarte w niej przepisy są wynikiem kompromisu jaki zaistniał pomiędzy uczestnikami procesu jej tworzenia, a przede wszystkim pomiędzy działkowcami a właścicielami gruntów. Nowe prawo zacznie obowiązywać 19 stycznia 2014 roku.

 

Zmiana ustawy była konieczna ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy poprzedniej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, kwestionując, m.in. monopol Polskiego Związku Działkowców na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego.

 

Zgodnie z nowymi przepisami, PZD zostanie przekształcony w ogólnopolskie stowarzyszenie ogrodowe, zachowując jednocześnie prawa do gruntów ogrodów działkowych, infrastruktury czy środków znajdujących się na koncie Związku.

 

     

 

W ciągu roku od wejścia w życie ustawy zarządy ogrodów działkowych będą musiały zwołać zebranie wszystkich działkowców, aby ci wyrazili wolę pozostania w PZD albo powołania odrębnego stowarzyszenia. Działkowcy będą mogli w każdej chwili wystąpić z PZD, nie tracąc prawa do działek.

 

Więcej: sejm.gov.pl

 

 

 

 

 

Źródło, fot. prezydent.pl, money.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio