Region: 95. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: 95. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Dodano: 27 grudnia 2013

Foto

Złożeniem kwiatów przy mogile generała Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan rozpoczęły się dzisiaj (27.12.) w Poznaniu obchody 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Główne uroczystości odbyły się przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich, po nich w Farze metropolita poznański abp Stanisław Gądecki odprawił mszę świętą w intencji Powstańców.

 

Przysięgamy, że pamiętamy

 

Po południu na placu Wolności zaprezentowana została inscenizacja powstańcza „Przysięgamy, że pamiętamy”, poznaniacy utworzyli na płycie placu wielką, biało-czerwoną szachownicę. Było to nawiązanie do zdobycia poznańskiego lotniska Ławica przez Powstańców, w styczniu 1919 roku. Lotnisko było ostatnim bastionem pruskiego oporu w okolicach Poznania. Przejęcie stojących na nim maszyn umożliwiło sformowanie kilku eskadr lotniczych, co dało początek polskiemu lotnictwu.

 

 

W inscenizacji udział wzięły grupy rekonstrukcyjne wcielające się w żołnierzy polskich, niemieckich i cywilów sprzed 95 lat. Uczestnicy rekonstrukcji i widzowie wspólnie powtórzyli też słowa przysięgi o zachowaniu pamięci o Powstaniu Wielkopolskim.

 

Wyzwoleńczy zryw

 

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 roku, choć powstańcze zdobycze dał odrodzonej Polsce traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku. Powstanie Wielkopolskie zapisało się w historii, jako największy, zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy Narodu Polskiego.

 

 

Więcej: tutaj.

 

 

 

Fot.: poznan.pl, 27grudnia.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio