Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Efektywnie wykorzystać środki z UE

Dodano: 02 stycznia 2014

Foto

Plany wykorzystania środków unijnych na lata 2014-2020 były głównym tematem wtorkowego (31.12.) posiedzenia Rady Ministrów. Założenia przedstawiła wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska. Polska ma do dyspozycji ponad 76,8 mld euro w ramach 6 krajowych programów operacyjnych i 16 programów regionalnych.

 

 

Strategia pożytkowania środków

 

Rząd przyjął uchwały ws. 6 krajowych programów operacyjnych na łączną kwotę 45,6 mld euro: Infrastruktura i Środowisko (27,5 mld euro), Inteligentny Rozwój (8,6 mld euro), Wiedza, Edukacja, Rozwój (4,4 mld euro), Polska Wschodnia (2,1 mld euro), Polska Cyfrowa (2,2 mld euro) oraz Pomoc Techniczna (700 mln euro). Przygotowanie kompletnej, szczegółowej strategii pożytkowania środków płynących do nas z Unii Europejskiej, które ponownie podpompują naszą gospodarkę to największe wyzwanie dla nas na 2014 roku. Trzeba to będzie rozpisać już na konkretne wydatki, w odpowiednich proporcjach do poszczególnych zadań i tego typu programy są przykładem takich działań.

 


 

Więcej pieniędzy dla samorządów województw

 

Dodatkowo, w ramach 16 regionalnych programów operacyjnych poszczególne województwa mają otrzymać w sumie 31,2 mld euro. Resort infrastruktury i rozwoju podkreśla, że samorządy województw będą zarządzać większą niż obecnie pulą europejskich pieniędzy – w latach 2007-2013 miały do dyspozycji ok. 25 proc. wszystkich środków dla Polski, w nowej perspektywie będzie to niemal 40 proc. całej puli.

 

Rząd zajął się ponadto, m.in. uchwałę dotyczącą "Narodowego Planu Szerokopasmowego". NPS jest programem, którego celem jest wyrównanie różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu na terenie kraju. W efekcie wdrożenia tego planu, dostęp do bardzo szybkich usług szerokopasmowych ma uzyskać ponad 16 mln Polaków.

 

 

 

 

Źródło: premier.gov.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio