Polityczne podsumowanie tygodnia [AUDIO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Polityczne podsumowanie tygodnia [AUDIO]

Dodano: 05 stycznia 2014

Foto

Kluczowe jest stosowanie prawa, które istnieje w sposób bardziej zdecydowany i konsekwentny. Często jest tak, że kierowca traci prawo jazdy jednej kategorii, a dwóch pozostałych jako kierowca zawodowy nie traci. Sądy są niekonsekwentne w swoich decyzjach, także jeśli chodzi o sytuację kiedy kierowca jest łapany ponownie na prowadzeniu samochodu w stanie nietrzeźwym. W tej sytuacji prawo jazdy powinny być zabierane do końca życia, bo to jest taka konsekwencja, którą kierowca po pierwszej wpadce będzie miał przed sobą jako pewną ostateczność. Myślę, że to może być najlepszym lekarstwem na, nazwijmy to, schorzenie społeczne, bo niestety przyzwolenie na pewną junackość zachowań jest dosyć znaczna - mówiłem wczoraj (04.01.) w „Śniadaniu w Trójce” Polskiego Radia.

 

Trzeba jednak też powiedzieć, że w poranek noworoczny w Poznaniu, blisko 400 osób przyszło się przebadać na policję czy nie ma zbyt wiele alkoholu we krwi, więc widać, że działania pewnej prewencji są społecznie już dość skuteczne - dodałem.

 

Wzmocniona pozycja prezydenta

 

Oceniając poparcie dla prezydenta Bronisława Komorowskiego zaznaczyłem, iż widać wyraźnie, że bardzo wzmocnił pozycję i przede wszystkim obecność w świadomości społecznej jako osoby aktywnej, a nie niepotrzebnej. Badanie zostało zrobione poprawnie, ale wymagało ono większego wysiłku od ankietowanych, ponieważ ta metodologia jest trudna dla ankietowanych, dlatego że trzeba samemu z pamięci wymienić polityka, którego się ceni jako kogoś, kto w danym momencie jest aktywny w sferze, w której my na co dzień działamy. To jest o wiele trudniejsze niż, kiedy ma się rubrykę z nazwiskami i ma się postawić krzyżyk przy nazwisku, które można przeczytać- mówiłem poproszony o komentarz do sondażu dotyczącego oceny polityków przeprowadzonego przez CBOS. Ta statystyka pokazuje, że pewien poziom zainteresowania światem polityki jest niski w Polsce i to świadczy, że czasy są normalne.

 

 

Konieczna korekta waloryzacji rent i emerytur

 

Pytany o propozycję zmian sposobu waloryzacji rent i emerytur odpowiedziałem, że poddana pod dyskusję propozycja ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza, aby świadczenia waloryzowane były wszystkim o inflację a tylko najbiedniejszym dodatkowo o realny wzrost płac, jest moim zdaniem, propozycją idącą w dobrą stronę. Jeśli się spojrzy na sposób waloryzowania emerytur to widać wyraźnie, że jeśli ta waloryzacja wynosi średnio 4 procent rocznie to osobie, która ma 1000 złotych rośnie 40 złotych emerytura, komuś, kto ma 3 tysiące rośnie o 120 złotych. W ciągu 10 lat to rośnie to o różnicę tysiąca złotych. W istocie ta sama waloryzacja procentowa powoduje rozwarstwianie w sensie dochodów sporych grup emerytów, wiec jakaś korekta jeśli chodzi o ten algorytm obliczania by te emerytury się nie rozchodziły w sensie takiego rozmiaru dochodowego jest, moim zdaniem, konieczna. Trzeba to zrobić mądrze i trzeba o tym dyskutować.

 

Absurdalny pomysł

 

Na koniec, powiedziałem, że pomysł powstania zespołu parlamentarnego „Stop ideologii gender” jest absurdalny. Dyskusja, którą prowadzą naukowcy w ramach studiów gender, nad społecznym czy kulturowym wymiarem płci jest absolutnie dopuszczalnym, dozwolonym i normalnym. Robienie z tego jakiejkolwiek ideologii jest jakimś kompletnym pomieszaniem pojęć.

 

 

 

Więcej [AUDIO]: tutaj.

 

 

 

 

 

 

Źródło: polskieradio.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio