Zmiany w prawie wzmocnić akcjami edukacyjnymi - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Zmiany w prawie wzmocnić akcjami edukacyjnymi

Dodano: 07 stycznia 2014

Foto

Rządowe propozycje w sprawie walki z problemem nietrzeźwych kierowców są właściwe. Uważam również, że zmianom w prawie powinny towarzyszyć akcje społeczne i edukacyjne, pokazujące konsekwencje prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu - powiedziałem dzisiaj (07.01.) w rozmowie z dziennikarzami Polskiej Agencji Prasowej.

 

 

Dobre zmiany

 

Plagi tego rodzaju jak pijaństwo muszą być zwalczane prewencyjnie. Warto byłoby tego rodzaju zmiany w prawie, jakie proponuje dziś rząd, wzmocnić akcjami społecznymi, akcjami edukacyjnymi. One są także niezbędne, jeśli chodzi o pokazywanie konsekwencji tego rodzaju często zwykłej niefrasobliwości, nieodpowiedzialności, szczególnie jeśli chodzi o tzw. siadanie za kierownicę na kacu.


W moim osądzie, rządowe propozycje dotyczące traktowania pijanych kierowców wystarczająco daleko zmieniają dotychczasowe przepisy. Surowość zarówno kwestii nawiązki - bo to jest szczególnie istotna dolegliwość - jak i odbierania prawa jazdy - to są posunięcia absolutnie oczekiwane i właściwe. Obowiązek posiadania alkomatu jest dobrym pomysłem. Oczywiście, niewiele jest czasu, aby wszyscy wyposażyli się w alkomaty, ale myślę, że przy sprawnej organizacji jest to możliwe.

 

 

Surowsze kary

 

Rada Ministrów przyjęła we wtorek rekomendacje zmian w prawie dot. pijanych kierowców. Rząd zaproponował, m.in. aby kierowca, który po raz pierwszy zostanie przyłapany na prowadzeniu pod wpływem alkoholu, stracił prawo jazdy minimum na 3 lata i zapłacił nawiązkę co najmniej 5 tys. zł, a wyrok w takiej sprawie będzie publicznie ogłoszony. Osoba, która po raz drugi zostałaby przyłapana na jeździe pod wpływem alkoholu traciłaby prawo jazdy na okres od 5 do 15 lat. Od 2015 r. ma także istnieć obowiązek wyposażenia pojazdów w alkomaty.

 

 

 


Źródło, fot.: PAP, premier.gov.pl, Krzysztof Kaczanowski

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio