Rok 2014 początkiem wielkiej zmiany - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Rok 2014 początkiem wielkiej zmiany

Dodano: 11 stycznia 2014

Foto

Polska administracja musi działać na rzecz Polaków, ich godnego życia i godnej pracy - powiedział premier Donald Tusk podczas wczorajszej (10.01.) konferencji prasowej "Godne życie i godna praca Polaków. Rok 2014 początkiem wielkiej zmiany". Wśród planów na bieżący rok premier wymienił, m.in. oskładkowanie „śmieciówek”, skrócenie kolejek do lekarzy i darmowe podręczniki dla pierwszaków. 

 

Skoro udało nam się zabezpieczyć państwo przed kryzysem, to zaczynamy marsz ku bezpieczeństwu socjalnemu i finansowemu polskiej rodziny. Ludzie w Polsce mają prawo oczekiwać, że polski sukces gospodarczy przełoży się na ich codzienne życie. Do Polski wraca optymizm zbudowany na konkretnych przesłankach, m.in. danych o bezrobociu - dodał premier.

 

Początek końca „śmieciówek”

 

Zmiany dotyczące umów śmieciowych będą stopniowe, ale rozpoczną się już w roku 2014. Chodzi, m.in. o następujące rozwiązania:

- Uśrednienie dochodu z umów zleceń. Oskładkowanie będzie takie, jak teraz od płacy minimalnej,

- Z zamówień publicznych będą korzystali Ci, którzy zatrudniają na umowę o pracę. Chcemy ograniczyć przewagę firm, które budują przewagę na zatrudnianiu pracowników na różnych formach umów śmieciowych,

- Oskładkowanie wynagrodzeń z tytułu zasiadania w radach nadzorczych.

 

Skrócenie kolejek do lekarzy

 

W marcu rząd przedstawi pakiet działań, które mają skrócić kolejki do lekarzy. Premier podkreślił, że szczególna uwaga poświęcona będzie walce z rakiem.

 

 

Godne życie – rodzina

 

Karta Dużych Rodzin ma dać maksymalnie dużo korzyści rodzinom.

 

Darmowy podręcznik dla pierwszaków od 1 września 2014 r. Zastąpi on cały pakiet podręczników, który może kosztować rodziców nawet kilkaset złotych. Podręczniki będą przejmowane przez kolejne roczniki uczniów.

 

Koniec z wypełnianiem PIT

 

Zeznanie podatkowe za rok 2013 będzie ostatnim zeznaniem składanym na starych zasadach. PIT za rok 2014 wypełni już za nas administracja podatkowa.

 

W lipcu 2014 r. ruszy Portal Podatkowy, dzięki któremu będziemy mogli przez Internet zapłacić swoje zobowiązanie czy zobaczyć historię złożonych deklaracji.

 

Fundusz mieszkań na wynajem i udogodnienia dla przedsiębiorców  

 

W lutym 2014 r. zacznie działać fundusz mieszkań na wynajem, prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz zainwestuje 5 mld zł w 20 tys. mieszkań na wynajem, które mają być tańsze niż te oferowane komercyjnie.

 

Od października 2014 r. przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć działalność w dniu wpisu do KRS.

 

Autostrady, ekspresówki i modernizacja kolei

 

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska zaprezentowała pakiet projektów infrastrukturalnych. W najbliższych miesiącach rozpocznie się realizacja następujących inwestycji:

 

- Południowa Obwodnica Warszawy,

- Zakończenie połącznia autostrady A2 i A1 na odcinku Bydgoszcz - Nowe Marzy,

- S3 od Legnicy na południe,

- S5 Wrocław - Poznań - Bydgoszcz,

- S8 Radziejowice - Białystok,

- S7 zarówno na północ jak i na południe od Warszawy, łącznie z obwodnicami  Radomia, Jędrzejowa i kawałek „Zakopianki”,

- S17 Warszawa - Lublin,

- S19 Rzeszów - Lublin,

- S51 Olsztyn - Olsztynek,

- W ciągu najbliższych 2 miesięcy zostanie ogłoszony przetarg na budowę autostrady A1 na odcinku Pyrzowice - Częstochowa z obwodnicą Częstochowy,

- Dodatkowo rozpocznie się realizacje pakietu obwodnic 11 pierwszy pakiet- 830 km dróg ekspresowych, wyłącznie na 2014.

 

 

Z końcem 2014 roku 500 km zmodernizowanych linii kolejnych i rozpoczęcie działania pociągów Pendolino, co skróci znacznie czas przejazdów na trasie Warszawa - Katowice - Kraków, Warszawa - Wrocław, Warszawa - Gdańsk.

 

Gospodarka

 

Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział rok inwestycji, dynamiki eksportu i zwiększania miejsc pracy. Dzięki Specjalnym Strefom Ekonomicznym powstaną kolejne miejsca pracy. Będą trwały prace nad przyjęciem ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wicepremier zapowiedział także, że kontynuowane będą i rozpoczną się inwestycje w energetyce konwencjonalnej, m.in. w Opolu, Kozienicach oraz Jaworznie. Polska nadal będzie zwiększać obecność na rynkach światowych z pośrednictwem programów „Go China”, „Go Africa”.  Wzrośnie również wymiana handlowa państwami azjatyckimi, m.in. Japonią. Celem jest utrzymanie 6% dynamiki wzrostu eksportu. Powstawanie także dodatkowy pakiet dla małych i średnich przedsiębiorstw wspierający proeksportową tendencję umiędzynaradawiana polskiej gospodarki- zapowiedział Janusz Piechociński.

 

Walka z bezrobociem wśród młodych

 

W 2014 r. wprowadzony zostanie bon stażowy o wartości 10 tys. zł, z którym każdy młody człowiek będzie mógł pójść i znaleźć swojego pracodawcę. Podobną wartość będzie miał bon na zatrudnienie. Wprowadzony zostanie również bon migracyjny o wartości 7 tys. zł, który umożliwi wynajęcie mieszkania w miejscu, gdzie znaleźliśmy pracę. Dotyczy to miejsc oddalonych od naszego miejsca zamieszkania o ponad 80 km lub gdy dojazd w obie strony zajmuje powyżej 3 godzin. Ponadto, studenci ostatnich lat roku studiów będą mogli uzyskać bardzo nisko oprocentowaną pożyczkę do 70 tys. zł na stworzenie swojego własnego biznesu.

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: platforma.org

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio