Pomoc dla absolwentów, bezrobotnych i osób "50+" [WIDEO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Pomoc dla absolwentów, bezrobotnych i osób "50+" [WIDEO]

Dodano: 15 stycznia 2014

Foto

"Pakiet startowy" jest kolejnym krokiem w zmianach, które wprowadza Platforma Obywatelska, koalicyjny rząd PO-PSL. Inicjatywa, autorstwa posła Adama Szejnfelda, ma ułatwić start w życie gospodarcze tym, którzy chcą uruchomić własną aktywność biznesową, ale obawiają się i obciążeń, i barier - mówiłem podczas wczorajszej (14.01.) konferencji prasowej w Sejmie.

 

 

Chcielibyśmy "Pakiet startowy" przedstawić z pewnym odwołaniem do czegoś, co przygotowywaliśmy na ostatnią naszą konwencję i co przedstawialiśmy. Są to rzeczy, których dokonaliśmy przez ostatnie lata, wybraliśmy sto najlepszych i najciekawszych zmian jakie wprowadziliśmy w prawie polskim w ostatnich latach, zmian, które uprościły prawo, które dokonały derogacji złych czy uciążliwych przepisów i zwiększyły obywatelskość sposobu funkcjonowania państwu i bardziej przyjazne prawo.

 

Wakacje ubezpieczeniowe i kredyt podatkowy

 

Szczegóły propozycji „Pakietu” przedstawił poseł Adam Szejnfeld, szef sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. ograniczania biurokracji, zaznaczając, że jest to pakiet zmian deregulacyjnych skierowanych przede wszystkim do osób bezrobotnych, absolwentów i osób „50 plus”. Tym, którzy zdecydują się na założenie własnej firmy chcemy pomóc wprowadzając dwie instytucje: wakacje ubezpieczeniowe i kredyt podatkowy. Mają być one formą pomocy, aby młoda firma mogła się zakorzenić, kumulować kapitał na rozwój, a nie wypłacać go w formie składek ubezpieczeniowych i podatków- tłumaczył poseł Szejnfeld.

 

   

 

W ramach, tzw. wakacji ubezpieczeniowych w okresie pierwszych 6 miesięcy po założeniu firmy dana osoba byłaby całkowicie zwolniona z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a przez kolejne 2 lata płaciłaby te składki w wymiarze ulgowym: podstawą ich wyliczenia byłoby 20 proc. płacy minimalnej - dodał.

 

Kontynuując, Adam Szejnfeld zaznaczył, że kredyt podatkowy nie jest nowym pomysłem, bo funkcjonuje już w polskim prawie, ale nikt z niego nie korzysta. Dokonujemy dogłębnej deregulacji: kredyt podatkowy byłoby można wziąć od pierwszego dnia po zarejestrowaniu działalności gospodarczej, spłata rozpoczynałaby się po dwóch latach, rozłożona na 5 lat- wyjaśnił.

 

 

Więcej [WIDEO]: tutaj.

 

 

Dokument „Lepsze prawo- więcej możliwości": tutaj.

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: klub.platforma.org, szejnfeld.pl, prtsc z klub.platforma.org

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio