Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Rozważamy możliwość powołania komisji

Dodano: 17 stycznia 2014

Foto

Należy wyjaśnić, w jaki sposób Antoni Macierewicz ze swoją komisją szkodził Polsce. Bardzo poważnie rozważamy konieczność powołania takiej komisji śledczej, która by to wyjaśniła. Decyzja zapadnie w przyszłym tygodniu - powiedziałem podczas rozmowy z dziennikarzami w Sejmie.

 

Komisja miałaby zbadać, m.in. proces weryfikacji oficerów służb w okresie, gdy Macierewicz sprawował funkcję wiceministra obrony. Pomysł powołania komisji ws. Antoniego Macierewicza przedstawił, 10 stycznia, Twój Ruch.

 

Umorzenie sprawy

 

Warszawska prokuratura, która przez pięć lat badała sprawę procesu weryfikacji oficerów służb, umorzyła sprawę. Z jednej strony, prokurator uznał, że Macierewicz w ogłoszonym w 2007 r. raporcie napisał nieprawdę i pomówił wiele osób o rzekome przestępstwa, z drugiej strony, stwierdził, że likwidator WSI, a dziś wiceprzewodniczący PiS-u, nie może za to ponosić odpowiedzialności karnej, bo pisząc raport, nie był funkcjonariuszem publicznym mimo, że był wtedy wiceministrem obrony.

 

Sam raport nie jest, według prokuratury, dokumentem "w rozumieniu kodeksu karnego", choć zatwierdził go prezydent RP Lech Kaczyński i opublikował w Monitorze Polskim.

 

 

Decyzja w przyszłym tygodniu


Zamknięcie śledztwa z takimi właśnie konkluzjami sprawiło, że powołanie sejmowej komisji śledczej ma uzasadnienie. Taka komisja mogła by się zająć sprawami, których nie są w stanie rozstrzygnąć powołane do tego organy sprawiedliwości.

 

W przyszłym tygodniu władze Platformy i władze klubu PO będą rozmawiać, o kwestii ewentualnego poparcia wniosku o powołanie komisji śledczej w sprawie Antoniego Macierewicza i jego działalności, i podejmą decyzję.

 

 

 

 

Źródło, fot.: PAP, Krzysztof Kaczanowski, Krzysztof Białoskórski

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio