Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Powróci 12 wielkopolskich sądów rejonowych

Dodano: 24 stycznia 2014

Foto

Kryteria, na podstawie których minister sprawiedliwości będzie miał prawo tworzenia sądów rejonowych, określa nowelizacja przepisów, którą dzisiaj (24.01.) przyjęliśmy w Sejmie. Rozwiązania te dają możliwość przywrócenia 58 z 79 zniesionych rok temu sądów. W Wielkopolsce chodzi o 12 z 13 sądów przekształconych w wydziały zamiejscowe.

 

Od początku byłem przeciwny pomysłowi Gowina, co podkreślałem też w rozmowach z premierem. Wielkopolska straciła najwięcej sądów, w tym np. istniejący od 200 lat sąd w Wolsztynie. Prezydent nie zgodziłby się na cofnięcie całej reformy, więc wypracowaliśmy kompromis. 

 

W końcu czerwca zeszłego roku, prezydent Bronisław Komorowski zawetował obywatelską ustawę o okręgach sądowych, która miała, m.in. przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych na początku 2013 r. w wyniku reorganizacji, dokonanej na mocy reformy poprzedniego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Sejm podtrzymał to weto. Jednocześnie prezydent skierował do Sejmu własny projekt zmian w ustroju sądów powszechnych, mający pozwolić ministrowi sprawiedliwości na przywrócenie niektórych sądów rejonowych.

 

 

Według ustawy sąd rejonowy ma być powoływany dla obszaru jednej lub większej liczby gmin zamieszkałych przez 50 tys. osób tam, gdzie rocznie wpływa minimum 5 tys. spraw. Sąd mógłby być także fakultatywnie utworzony dla obszaru zamieszkałego przez mniejszą liczbę ludności, jeśli liczba wpływających rocznie spraw wynosiłaby co najmniej 5 tys.

 

Za nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych głosowało 439 posłów, przeciw było czterech, zaś dwóch wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że spośród 79 zniesionych sądów kryterium obligatoryjnego przywrócenia spełnia 41, zaś kolejne 17 spełnia kryterium fakultatywnego przywrócenia.

 

Przyjęliśmy także dwie poprawki zaproponowane przez klub parlamentarny PO, które dotyczyły przepisów przejściowych. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

 

 

 

 

Źródło, fot.: PAP, gloswielkopolski.pl

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio