Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Polityczne podsumowanie tygodnia [AUDIO]

Dodano: 25 stycznia 2014

Foto

Sprawa więzienia CIA w Polsce to bardzo trudna sytuacja, powiedziałbym pewnego rodzaju nożyc. Z jednej strony, potrzeby wyjaśnienia czy w Polsce były łamane prawa człowieka, jakby nie było jednak za przyzwoleniem polskich władz, choć czyniono to w więzieniu CIA, a nie w więzieniu polskim, a z drugiej strony, bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa naszych obywateli - powiedziałem dziś (25.01.) podczas „Śniadania w Trójce” Polskiego Radia.

 

Początek trudnej drogi

 

Jesteśmy na początku bardzo trudnej drogi, bo tak naprawdę trzeba pamiętać, że artykuł, który powstał w Washington Post jest zapewne tylko odpryskiem wiedzy, która gromadzi się w amerykańskim Senacie, w związku ze sprawą i sprawozdaniem tam przygotowywanym, więc pewnie czekają nas jeszcze dalsze, za jakiś czas, szczegóły.

 

Kontekst sprawy jest oczywiście bardzo skomplikowany. Dzisiaj śledztwo prowadzi prokuratura, próbuje wyjaśnić sytuację i jesteśmy rzeczywiście jedynym państwem, bo ani na Litwie, ani w Rumunii się takich śledztw nie prowadzi. Ten problem jest niezwykle trudny, ponieważ powstał w czasie kiedy inny obóz rządzący był przy władzy, a dzisiejszy rząd musi, razem z prezydentem, stawać w obliczu tego problemu, więc na pewno nie jest to dla nas sytuacja łatwa.

 

 

Na Ukrainie nie chodzi już o Unię Europejską

 

Między wczorajszą powagą przy uchwalaniu wspólnego stanowiska w sprawie Ukrainy, a dzisiejszymi głosami przewodniczących Błaszczaka i Ziobry jest jakaś przepaść. Przewodniczący Błaszczak mówi o tym, że twitter ministra Sikorskiego zawinił, a Zbigniew Ziobro, że zawiniła Unia Europejska i dlatego jest konflikt na Ukrainie. Przypomnijmy, że na początku skala protestów na Ukrainie była nieduża - 500-osobowa demonstracja młodych ludzi, studentów, protestujących przeciwko wycofaniu się Janukowycza z podpisania umowy stowarzyszeniowej, po których w nocy przyszedł Berkut łamiąc ręce, nogi. Stąd się zaczęły protesty. Dzisiaj na Ukrainie już nie chodzi o Unię Europejską tylko o zmianę władzy, o powrót do demokracji, o zniesienie niedawno przyjętych antydemokratycznych ustaw.

 

Ukraina chce zmiany władzy

 

Sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów jest bardzo poważna. My mówimy o tym, iż powinny się toczyć rozmowy o porozumieniu, jednak przedwczoraj Witalij Kliczko wyszedł po rozmowach z prezydentem Janukowyczem i zapytał Majdan, kto jest za kontynuowaniem rozmów i staraniem się o dojście do porozumienia w ten sposób. Podniosło się kilka rąk, a 60 tysięcy ludzi podniosło ręce mówiąc, że nie chcą żadnych rozmów, chcą po prostu zniesienia tej władzy, że nie chcą już tej władzy. Bardzo wielu Ukraińców nie chce już dalszych jałowych rozmów, które trwają dwa miesiące z długimi przerwami, z zabijaniem demonstrantów, z kilkuset rannymi ludźmi, którzy wylądowali w szpitalach w efekcie różnych starć.

 

   

 

Na pewno nie jest tak, że dzisiaj negocjatorzy zewnętrzni, za Unię Europejską jako całością, czy za te największe i najpoważniejsze podmioty międzynarodowe, żaden już pojedynczy kraj, najbardziej nawet przyjazny Ukrainie jak Polska nie będzie wstanie sam doprowadzić, czy pomóc w rozwiązaniu tamtejszej sytuacji, ponieważ sytuacja jest niezwykle ostra. Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wyjechała na Ukrainę z taką dyskretną misją, zobaczymy, co będzie można zrobić. Moim zdaniem, bez zaangażowania się tych największych podmiotów międzynarodowych, ta sytuacja będzie zmierzała do dalszej eskalacji, ale też nie szedłbym w mowę o podziale Ukrainy, bo ten podział Ukrainie nie grozi. Na wschodzie jest równie napięta sytuacja, co na zachodzie. To jest moje zdanie, ale premier może mieć na ten temat większą wiedzę.

 

Są konkretne efekty dla chorych

 

Na koniec rozmowy, zapytany o sytuację w służbie zdrowia, podkreśliłem, że są bardzo pozytywne efekty działania ministra zdrowia i chciałbym, żeby nie zrzucano na wszystko czarnej zasłony. Pamiętajmy, że to dzięki ustawie refundacyjnej, co kwartał przybywa tańszych leków, chociażby długo działający analog insuliny staniał ostatnio i to jest bardzo znaczące, ponieważ 10 lat czekali na to pacjenci. To są efekty dla konkretnych chorych.

 

Więcej: tutaj.

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: polskieradio.pl, PAP/EPA

 

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio