Wiele będzie zależało od frekwencji - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Wiele będzie zależało od frekwencji

Dodano: 27 stycznia 2014

Foto

Wybory europejskie będą bardzo ważnym wyzwaniem dla koalicji rządzącej w bieżącym roku. Musimy się do nich bardzo dobrze przygotować, choć trudno będzie zdobyć tyle samo mandatów w PE, co 5 lat temu. Wiele zależy od frekwencji; niska będzie sprzyjała małym ugrupowaniom typu Solidarna Polska, która ma kilku eurodeputowanych o znanych nazwiskach - komentowałem przygotowania PO do zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego.

 

Możliwa trzecia kadencja w PE

 

Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej RP, na czwartkowym (23.01.) posiedzeniu przyjął uchwałę w sprawie zasad wyłaniania oraz zatwierdzania kandydatek i kandydatów PO w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ustaliliśmy, że do 8 marca regiony przekażą władzom partii swoje propozycje dotyczące kandydatów w eurowyborach. Zdecydowaliśmy także, iż dotychczasowi europosłowie, którzy są w PE już drugą kadencję będą mogli po raz kolejny ubiegać się o reelekcję.

 

Ponadto, przyjęliśmy także uchwałę w sprawie zasad wyłaniania i zatwierdzania kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z uchwałą, kandydatów na posłów do europarlamentu zgłaszać będą szefowi regionu PO - nie później niż do 15 lutego 2014 roku - lokalne struktury PO oraz Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci".

 

 

Parytety na listach europejskich

 

Zarządy regionalne mają przyjąć, nie później niż do 8 marca 2014 roku, projekt uchwały rady regionu w sprawie propozycji list kandydatów na europosłów. Rady regionu będą miał czas do 15 marca na przyjęcie takiej uchwały. Każda lista ma obejmować propozycję 10 kandydatek/kandydatów wymienionych w kolejności alfabetycznej z uwzględnieniem parytetów. Rada Krajowa PO zatwierdzi, nie później niż 22 marca, listy kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.


Władze regionu i władze krajowe zobowiązane zostały do tego, aby okręgowe listy kandydatów na europosłów kształtowane były tak, by liczba kobiet i mężczyzn nie była na nich mniejsza niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów na każdej liście okręgowej.


W zaplanowanych na 25 maja wyborach do Parlamentu Europejskiego wybranych zostanie 51 polskich europosłów. 

 

 

 

 

Źródło, fot.: platforma.org, PAP, dziennik.pl, Krzysztof Kaczanowski

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio