Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Wspieramy ukraińskich demokratów

Dodano: 29 stycznia 2014

Foto

Premier Donald Tusk rozpoczyna dzisiaj (29.01.) serię wizyt w sprawie Ukrainy. Szef rządu spotka się, m.in. z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej, kanclerz Niemiec i prezydentem Francji. Szef rządu, zwracając się do dziennikarzy, zaznaczył, iż wszyscy przeżywamy to, co dzieje się na Ukrainie, myślimy o Ukrainie, jako o państwie niepodległym i integralnym, które ma prawo do rozstrzygania o swojej przyszłości samodzielnie. Dzisiaj najważniejsze jest to, aby decyzje o przyszłości Ukrainy zapadały w Kijowie i tylko w Kijowie - dodał premier.

 

Znak nadziei

 

Obecna sytuacja to wielkie wyzwanie dla ukraińskich elit, zarówno po stronie władzy jak i opozycji. Konfrontacja, użycie siły przeciwko demonstrującym, ale także przelicytowanie po stronie opozycji mogłoby doprowadzić do scenariusza, który byłby scenariuszem negatywnym i dla Ukrainy, i dla Polski, i dla Europy- dodał premier Donald Tusk.

 

W opinii premiera, dzisiejsze wydarzenia w parlamencie są znakami nadziei. Jest dla mnie rzeczą bardzo ważną w przeddzień mojej podróży po Europie, gdzie w ciągu najbliższych dni będę chciał spotkać się z większością ważnych przywódców europejskich, by ten znak nadziei, jaki dziś widzimy w Kijowie, przekazać dalej i by z tej nadziei uczynić także pewien praktyczny program pomocy dla Ukrainy - podkreślił Donald Tusk.

 

                       

 

Pomoc w pozytywnej zmianie

 

Szef rządu zaznaczył, że w sprawie Ukrainy ma już umówione spotkania z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej, państw bałtyckich, kanclerz Niemiec, prezydentem Francji, premierem Wielkiej Brytanii, premierem Szwecji oraz sekretarzem obrony USA. - Cały ten cykl spotkań ma doprowadzić to tego, żeby w Europie wszyscy uwierzyli, że sytuacja na Ukrainie może znaleźć dobre rozwiązanie - powiedział premier.

 

Według premiera, pomoc europejska może być nie tylko porównywalna skalą do propozycji rosyjskich, ale może być także lepiej wykorzystana przez Ukrainę. Pomoc europejska może pomóc Ukrainie pozytywnie się zmienić - ocenił szef rządu.

 

                         

 

Misja Parlamentu Europejskiego

 

Wczoraj do Kijowa pojechała także specjalna misja Parlamentu Europejskiego, w której udział weźmie Jacek Saryusz-Wolski, Wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej i Zgromadzenia Parlamentarnego Partnerstwa Wschodniego "EURONEST".

 

Delegacja liczy 12 przedstawicieli reprezentujących wszystkie grupy polityczne Parlamentu Europejskiego. Zostanie w Kijowie do czwartku 30 stycznia i spotka się z przedstawicielami strony społecznej: Prezydium Rady Euromajdanu, liderami opozycji, hierarchami wyznań religijnych, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, środowisk dziennikarskich, akademickich i eksperckich, oraz władzy - Prezydentem, Premierem, ministrami, sekretarzem Narodowej Rady Bezpieczeństwa, szefem frakcji Partii Regionów, a także przedstawicielami unijnej dyplomacji.

 

 

 

 

Źródło, fot.: premier.gov.pl, klub.platforma.org, platforma.org

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio