Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Z wizytą w Lesznie [WIDEO]

Dodano: 10 lutego 2014

Foto

Cieszę się, że do Wielkopolski wraca 12 sądów rejonowych. Kryteria, na podstawie których minister sprawiedliwości będzie miał prawo tworzenia sądów rejonowych określa nowelizacja przepisów, którą przyjęliśmy w Sejmie 24 stycznia. Rozwiązania te dają możliwość przywrócenia 58 z 79 zniesionych rok temu sądów. W naszym województwie chodzi o 12 z 13 sądów przekształconych w wydziały zamiejscowe - tłumaczyłem podczas poniedziałkowego (03.02.) spotkania ze strukturą Platformy Obywatelskiej w Lesznie.

 

Od początku byłem przeciwny pomysłowi Gowina, co podkreślałem też w rozmowach z premierem. To było rozporządzenie obecnego przywódcy ugrupowania Polska Razem, w żadnym momencie, nie było mojej zgody, ani innych wielkopolskich parlamentarzystów, na tego rodzaju rozwiązanie. Minister prawdopodobnie uzyskał w pewnym momencie zgodę premiera, ale myślę, że dzisiejsze rozwiązanie jest lepsze.

 

Macierewicz powinien być rozliczony

 

Bardzo istotnym tematem naszych rozmów były także toczące się prace w klubie parlamentarnym. Będziemy mieli jeszcze jedną dyskusję, na posiedzeniu klubu, w sprawie komisji śledczej dotyczącej działań Antoniego Macierewicza i to będzie na pewno dyskusja z udziałem premiera. Termin posiedzenia klubu zależy od tego, kiedy do porządku obrad trafi wniosek Twojego Ruchu. Uważam, że Antoni Macierewicz powinien być rozliczony politycznie za to, co zrobił, w jaki sposób, mówiąc delikatnie, niefortunny i niewłaściwy wykonał ustawę o likwidacji WSI. Prokuratura w sprawie Macierewicza i WSI wypowiedziała się w sposób mało odpowiedzialny, więc państwo musi zareagować, komisja śledcza powinna dać świadectwo, że państwo nie jest w takich sprawach bezbronne.

 

   

 

Pojawił się też pomysł, który już jakiś czas temu jako generalne rozwiązanie proponował PSL, a mianowicie, żeby temat zbadała komisja do spraw służb specjalnych, bo tak na prawdę temat dotyczy wyłącznie służb specjalnych. Komisja mogłaby wykonywać trochę szersze zadania niż wynika to z Regulaminu Sejmu i to jest też jakiś pomysł, ponieważ to jest praca za zamkniętymi drzwiami. Premier wyraził się w tej sprawie dość zdecydowanie i rozumiem, że przedyskutował to również z ministrem spraw wewnętrznych i ministrem obrony narodowej, i taka jest rekomendacja, dla nas jako dla klubu parlamentarnego, aby komisji, w tej sprawie, w dotychczasowej formule nie powoływać.

 

Maraton wyborczy

 

W dalszej części spotkania, którego gospodarzem był starosta leszczyński Krzysztof Piwoński, rozmawialiśmy o sprawach lokalnych oraz przygotowaniach do tegorocznych wyborów do PE i wyborów samorządowych. Chcemy utrzymać jak najlepszy wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego, chociaż przy dzisiejszych sondażach będzie to trudne. Musimy przypomnieć wyborcom jak wiele udało nam się już zrobić, począwszy od takich kwestii jak uzyskanie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego dla Jerzego Buzka, skończywszy na bardzo dobrych środkach europejskich na nową perspektywę budżetową Unii, które udało się nam wywalczyć dla Polski. Mamy w tej chwili bardzo dobrą stawkę jeśli chodzi o pojawiające się nazwiska, osób które rozważają chęć startu, jest to chociażby obecny lider naszej listy Filip Kaczmarek, Adam Szejnfeld, Waldy Dzikowski czy Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

 

Zawsze reprezentacja pań w Platformie jest największa ze wszystkich partii politycznych i tak samo jest w Sejmie i tak też będzie na naszych listach do europarlamentu, na każdej będą przynajmniej cztery panie. Przyjęliśmy zasadę, że w pierwszej trójce musi być przynajmniej jedna kobieta lub mężczyzna, co najmniej dwie osoby jednej płci muszą być także w pierwszej piątce. Te zasady na pewno będą przez nas przestrzegane. Ten rok to niezwykle trudny maraton wyborczy i od naszej pracy będzie zależało jak przez ten czas przejdziemy. Musimy zrobić wszystko, abyśmy do tych wyborów byli perfekcyjnie przygotowani.

 

 

Więcej [WIDEO]: tutaj.

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: telewizjaleszno.pl, PO Leszno

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio