Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Minister kultury wspiera muzea o różnym charakterze [WIDEO]

Dodano: 11 lutego 2014

Foto

Dofinansowanie powstania muzeum w Świątyni Opatrzności nie jest pierwszym tego rodzaju dofinansowaniem, choć pierwsze w tak znaczącym wymiarze. Minister Bogdan Zdrojewski wspiera bardzo różne muzea, o bardzo różnym charakterze, w tym przypadku muzeum poświęcone tak wielkiemu Polakowi, jak Jan Paweł II - jednej z tych postaci, które kładły podwaliny pod naszą niepodległość, pomijając już kwestię roli Jana Pawła II w polskim kościele i w kościele powszechnym. Ja nie mam w sobie temperamentu, żeby za to krytykować pana ministra - mówiłem w „Salonie politycznym” Superstacji.

 

Obiektywne kryteria 

 

Jest być może w tym przypadku pewna dysproporcja między wielkością przyznanej kwoty w stosunku do pozostałych kilkudziesięciu podmiotów, ale rozumiem, że o wynikach konkursu decydowały obiektywne kryteria, które istnieją już przez wiele lat i opublikowane grono osób. Odpowiedz na pytanie, jak ta decyzja została podjęta, pewnie kryje się w tym gronie.

 

 

Już siódmy rok pan minister Zdrojewski zarządza tymi konkursami i nie było dotąd żadnych skarg na sposób przyznawania dotacji, choć oczywiście wiele podmiotów odchodziło nieusatysfakcjonowanych, ponieważ podań o pomoc i lokalnych polityków jest zawsze o wiele więcej niż możliwości ministra kultury. Rozumiem, że jeśli dane podmioty mieściły się w danej puli punktowej, a występowały o znacznie większe pieniądze niż pozostałe podmioty, to proporcjonalnie większe otrzymywały. Trzeba na to spojrzeć racjonalnie, prawdopodobnie tak było, że otrzymywały część z tego o co prosiły, a prosiły o więcej niż inne podmioty i stąd jest ta pewna dysproporcja. Jeśli się mieściły ściśle w punktacji, to trudno jest je karać bo przekroczyły ten próg, od którego się przyznaje pieniądze.

 

Mało przemyślane pomysły lewicy

 

Moim zdaniem, politycy tych lewicowych opcji, które się odezwały w tej sprawie, raczej powinni, jeśli mają na to ochotę, złożyć wniosek nieufności wobec ministra kultury - angażowanie w kwestie dotacji dla muzeum prokuratury wydaje mi się za mało przemyślany pomysł.

 

 

Więcej [WIDEO]: tutaj.

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: ipla.tv, prtsc z ipla.tv

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio