Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Lasy Państwowe podlegają szczególnej ochronie [WIDEO]

Dodano: 12 lutego 2014

Foto

Chcemy poszerzyć artykuł 74. konstytucji o jasny i czytelny zapis, iż "Lasy Państwowe, które są dobrem wspólnym (...) podlegają szczególnej ochronie i nie będą podlegały przekształceniom własnościowym, poza tymi kilkoma wyjątkami, które określa ustawa o Lasach Państwowych" - mówiłem podczas dzisiejszej (12.02.) konferencji prasowej w Sejmie, poświęconej propozycjom zmian w konstytucji, w zakresie dotyczącym Lasów Państwowych.

 

Odpowiedzialne podejście

 

Oczekujemy ze strony posłów opozycji, iż będą podpisywać się pod tą zmianą konstytucji. Mamy nadzieję, że nie będziemy słyszeli różnego rodzaju pretekstów, żeby tego umocowania dla ochrony 1/3 terytorium Rzeczypospolitej w konstytucji nie zapisać. Mam nadzieję, że posłowie klubów opozycyjnych i władze tych klubów w sposób odpowiedzialny podejdą do naszej propozycji.

 

Proszę pamiętać, że w okresie kryzysu, we wszystkich publicznych działach gospodarki, począwszy od 2009 roku wprowadzaliśmy bardzo ostro oszczędności, mieliśmy tam cięcia nawet 20 procentowe jeśli chodzi o wydatki. Zwiększyliśmy partycypację gospodarki publicznej w kosztach pokonywania kryzysu i Lasy Państwowe były jedynym dużym podmiotem gospodarczym, który nie był dotąd w żaden sposób obciążony partycypacją w kosztach pokonania kryzysu. Uważamy wspólnie z koalicyjnym PSL, że fakt, iż LP poprzez wywózkę bardzo ciężkiego drewna, niszczą jednak drogi lokalne i mogą w większym stopniu partycypować w naprawie tych dróg i ich remontach.

 

 

Bardzo konkretny zapis

 

Wyłącznie perswazją i dobrym słowem będziemy przekonywać Prawo i Sprawiedliwość do naszej propozycji. Przypomnę politykom PiS-u, że żaden zapis Konstytucji nie jest zapisem martwym, o czym świadczy chociażby działalność Trybunału Konstytucyjnego, który wnosi wiele korekt do tego nad czym pracujemy w związku z Konstytucją. Ten zapis nie będzie martwy, będzie zapisem bardzo konkretnym, mocnym, dobrze przygotowanym pod względem prawnym i wreszcie zabezpieczającym nie tylko Lasy Państwowe przed jakimikolwiek przekształceniami własnościowymi, ale także zakończy wszelkie spory polityczne dotyczące prywatyzacji lasów.

 

Myślę, że jest duża szansa, żeby wszyscy, bez względu na poglądy polityczne, zrobili raz wspólnie coś dobrego dla Lasów Państwowych. Proponowany zapis ma właśnie taką propozycję i takie niesie w sobie przesłanie - podsumował towarzyszący mi, przewodniczący klubu parlamentarnego PSL, Jan Bury.

 

 

Więcej [WIDEO]: tutaj.

 

 

 

 

Źródło, fot.: sejm.gov.pl, klub.platforma.org, platforma.org

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio