Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo obywateli [AUDIO/WIDEO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo obywateli [AUDIO/WIDEO]

Dodano: 13 lutego 2014

Foto

Wiele udało się w ochronie zdrowia poprawić, zmienić, począwszy od płac wewnątrz jak i nowoczesny sprzęt, w który często dzisiaj placówki zdrowia są wyposażone, ale jeśli chodzi o obsługę pacjentów, ciągle jeszcze ten system szwankuje - mówiłem dzisiaj (13.02.) w rozmowie z Janem Wróblem w Poranku TOK FM

 

 

Przeciwdziałać kolejkom pacjentów

 

Mam nadzieję, że za 5 lat nie będziemy mieli takiego problemu, co nie znaczy, że nie będzie kolejek do wąskich specjalności lekarskich, natomiast wydaje się, że dwie rzeczy mogłyby temu przeciwdziałać. Jedno, to otwarcie się samorządów lekarskich na większy nabór specjalistów, bo one często ograniczają liczbę osób, które mogłyby robić specjalizację, trzymają jakby w wąskiej grupie te umiejętności i to też jest problem wart przemyślenia. Po drugie, to jest kwestia, że być może punktacja na leczenie, które NFZ wylicza w kontraktach, chociażby dla szpitali, być może powinna być na tej przygotowywanej karcie pacjenta, to znaczy, że pacjent przychodzi z punktacją, z kontraktem, z pewnym limitem do danej placówki zdrowia i wtedy nie ma kolejki bo każda placówka czeka na pacjenta, który przyniesie te pieniądze ze sobą. Trzeba odwrócić sposób myślenia w systemie i wtedy będzie łatwiej pacjentom. To nie jest proste, bo to by wymagało odwrócenia całej logiki systemu, mówię tylko czysto teoretycznie, bo ministerstwo przygotowuje własną koncepcję w tej chwili, ale przypomnę, że wiele razy powracano do pomysłu, tzw. bonu edukacyjnego. Są takie samorządy, takie powiaty w Polsce, które to zrobiły i dobrze z tym działają, to jest cząstkowo wprowadzone, ale gdzieniegdzie się to przyjęło.

 

 

Zdrowie i bezpieczeństwo

 

Z mojego doświadczenia politycznego mogę powiedzieć, że zawsze lepiej jest powiedzieć, że coś zostanie zrobione w ciągu kilku miesięcy niż za dwa, czy trzy miesiące, ale to nie znaczy, że premier nie powinien stawiać bardzo twardych wymagań wobec swoich ministrów i bardzo dobrze, że stawia tak ostre terminy. To jest kwestia budowania zaufania społecznego do celów, które się stawia, jeśliby je się stawiało w sposób rozmyty, w sprawach tak wrażliwych społecznie jak ochrona zdrowia, jak zdrowie i życie pacjentów, to nie sądzę, żeby to było przekonywujące.

 

Są dwie sprawy, w których nawet w myślach, nie można sobie, jak to się mówi kolokwialnie, odpuścić. To jest zdrowie i  bezpieczeństwo obywateli, to są dwie kwestie, o których absolutnie każdy rządzący musi pamiętać, niezależnie czy w dzień, czy w nocy, jako o najważniejszych kwestiach społecznych. Jeśli ktoś tym się nie będzie zajmował to nie powinien się brać za politykę.

 

 

Więcej: WIDEO / AUDIO

 

 

 

 

Źródło, fot.: tokfm.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio