Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Rok Rodziny w Poznaniu [FOTO]

Dodano: 17 lutego 2014

Foto

Zeszły rok, który był ogólnopolskim Rokiem Rodziny zaowocował kilkoma bardzo ważnymi projektami, w tym najważniejszym, czyli rokiem urlopu rodzicielskiego. Nie macierzyńskiego tylko rodzicielskiego, bo mogą uczestniczyć w nim oboje z rodziców. Jest to odniesienie do naszych lokalnych, poznańskich działań prorodzinnych. Wychodzimy z inicjatywą Roku Rodziny w Poznaniu, gdyż słusznie premier zaznaczył, iż w obecnej sytuacji demograficznej, zeszłoroczny ogólnopolski Rok Rodziny powinien być początkiem dekady rodziny - mówiłem dziś (17.02.) podczas konferencji prasowej w Poznaniu.

 

Zawsze aktualny temat

 

Kryzys demograficzny jest obecnie najpoważniejszym kryzysem, który może nas dotknąć w najbliższych latach. Do zmierzenia się z tym problemem muszą się dobrze przygotować zarówno samorządy, jak organizacje pozarządowe. Obecnie pracujemy w Sejmie nad Kartą Wielkiej Rodziny, dającej ulgi dla dużych rodzin, zniżki, m. in. do placówek publicznych, które są finansowane z budżetu centralnego. Chodzi właśnie o to, aby samorządy włączyły się w te działania. Wiele z nich już to zrobiło, a my chcielibyśmy jeszcze poszerzyć program w Poznaniu o nasze inicjatywy.

 

   

 

- W ostatnich dwóch latach zgłaszaliśmy w radzie miasta poprawki do budżetu, dzięki którym dofinansowujemy miejsca dla dzieci w żłobach niepublicznych. Dzięki temu kolejka do żłobka zmniejszyła się z ponad 1200 dzieci do około 800. Chcemy więc dalej iść tą drogą, by kolejka cały czas malała – poinformowała radna miejska PO Dominika Król.

 

Z kolei przewodniczący klubu radnych miejskich PO Marek Sternalski zaznaczył, iż Platforma chce dalej rozszerzać ulgi i zniżki w ramach miejskiej Karty Rodziny Dużej. - Jedną z omawianych obecnie kwestii w działającej przy radzie miasta Radzie Rodziny Dużej jest przyznanie rodzicom wielodzietnym ulg na przejazdy komunikacją miejską. Obecnie trwają w tej sprawie rozmowy, ale Platforma chce, by zmiana weszła w życie jeszcze przed wdrożeniem systemu PEKA, czyli przed lipcem. Sprawą priorytetową w roku rodziny ma być również budowa nowego zespołu przedszkolno-szkolnego na Naramowicach. Najpóźniej w połowie roku ma być znana lokalizacja nowej szkoły – dodał.

 

Ważna rewitalizacja


W naszych planach jest także rewitalizacja centrum Poznania, gdzie w przeciwieństwie do innych części miasta brakuje, np. placów zabaw, domów kultury, miejsc przyjaznych rodzinom. W Sejmie powstała już komisja do spraw rewitalizacji, a spore środki w nowej perspektywie finansowej będą przeznaczane właśnie na rewitalizację. Tę szansę trzeba wykorzystać także w Poznaniu. Bardzo ważna jest również kwestia rodzinnych firm. To właśnie w Wielkopolsce działa szeroka grupa fundacji i firm rodzinnych, przedsiębiorców. Jest kilka absurdów, o których będziemy chcieli rozmawiać z ministrem finansów, żeby wzmocnić ten fragment naszej gospodarki, która też na tych mniejszych firmach się opiera, a często z takich firm wyrastają potem firmy tak duże jak chociażby nasza wielkopolska firma Solaris, będąca przykładem tego, jak z firmy rodzinnej można dojść do naprawdę dużych osiągnięć gospodarczych.

 

Chcielibyśmy również przeznaczenia większej puli pieniędzy na budownictwo komunalne, wprowadzić w Poznaniu projekt mieszkaniowy na podobieństwo tego, który funkcjonuje w Ostrowie Wielkopolskim. - Chodzi o to, by miasto brało na siebie ciężar kredytu mieszkaniowego w przypadku rodzin, które nie mają możliwości kredytowych. Rodziny w ramach czynszu mogłyby przez kolejne lata spłacać kredyt w ratach. A gdy już go spłacą, mieszkanie stałoby się ich własnością. By ten program wprowadzić, potrzebna jest jednak wola prezydenta. Póki co, wszystkie namowy kończyły się, niestety, fiaskiem – zaznaczył radny Sternalski.

 

W ramach zaproponowanego przez nas Roku Rodziny odbędą się, m.in. imprezy integracyjne i warsztaty dla seniorów, jak i młodych osób.

 

 

Więcej: FOTO

 

 

 

 

Źródło, fot.: PO Poznań, Krzysztof Kaczanowski

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio