Facebook Flickr YouTube Sejmometr

PO gotowa do eurowyborów

Dodano: 26 lutego 2014

Foto

Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Wyborczego Platforma Obywatelska RP i zamiarze samodzielnego zgłaszania kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego w najbliższych wyborach. Zgłoszenia dokonali wczoraj (25.01.) Przewodniczący PO RP, Premier Donald Tusk wspólnie ze Skarbnikiem PO RP Łukaszem Pawełkiem. Pełnomocnikiem Wyborczym komitetu został wiceprzewodniczący partii, wicemarszałek Cezary Grabarczyk. Siedzibą KW Platforma Obywatelska RP jest ul. Wiejska 12a w Warszawie.

 

Wartościowi kandydaci z Wielkopolski

 

W przyszłym tygodniu władze wielkopolskiej Platformy Obywatelskiej zarekomendują Zarządowi Krajowemu PO listę wyborczą do PE w naszym regionie. Minął już termin zgłaszania chętnych do startu. Zgłoszono kilkanaście osób, więc z niektórych będziemy musieli zrezygnować i wpisać je na listę rezerwową.Przedstawiłem już swoją koncepcję kolejności nazwisk panu premierowi. W połowie marca władze krajowe PO ostatecznie mają zatwierdzić listy.

 

Kandydaci, którzy do tej pory się zgłosili są naprawdę wartościowi i wszyscy są dla nas bardzo ważni, bo każdy będzie walczył o głosy dla nas, a przy obecnym poziomie poparcia walka o drugi mandat z Wielkopolski będzie bardzo zacięta. Każdy z nich zasługuje na pierwsze miejsce, ale jest ono niestety, tylko jedno. Musimy zrobić wszystko, żeby ten drugi mandat obronić.

 

    

 

Wybory do PE 25 maja

 

W zeszłym tygodniu Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał postanowienie w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego, wyznaczając ich datę na 25 maja 2014 r.. Polacy będą wybierać 51 europosłów w 13 okręgach wyborczych w całym kraju. Prezydent podpisał także postanowienie w sprawie wyborów zawierające kalendarz wyborczy. Ruszy on w dniu opublikowania postanowienia prezydenta w Dzienniku Ustaw.

 

Po raz pierwszy w eurowyborach osoby niepełnosprawne będą mogły głosować korespondencyjnie oraz przez pełnomocnika. Możliwość głosowania przez pełnomocnika będą miały także osoby, które ukończyły 75 lat. Z kolei korespondencyjnie mogą głosować także wyborcy przebywający za granicą. W eurowyborach w Polsce mogą wziąć udział obywatele polscy, którzy ukończyli 18 lat, a także pełnoletni obywatele Unii Europejskiej, którzy na stałe mieszkają w Polsce, wpisani do rejestru wyborców.

 

Postanowienie Prezydenta RP z dnia 19 lutego 2014 r. w sprawie wyborów posłów do PE oraz kalendarz wyborczy znajduje się tutaj.

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: platforma.org, prezydent.pl, pap.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio