Zmiany na Ukrainie znakiem nadziei... - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Zmiany na Ukrainie znakiem nadziei...

Dodano: 28 lutego 2014

Foto

Arsenij Jaceniuk, lider Batkiwszczyny został premierem nowego rządu na Ukrainie - zdecydowała Ukraińska Rada Najwyższa. Rada zatwierdziła także nowych ministrów w rządzie Jaceniuka. Skład nowego gabinetu przedstawiono w środę (26.02.) wieczorem ze sceny Majdanu. Zebrało się tam kilkanaście tysięcy osób. W rządzie, oprócz polityków, znalazło się wielu przedstawicieli Rady Majdanu. 

 

Kandydaturę Jaceniuka poparło w głosowaniu 371 posłów w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy. Wcześniej p.o. prezydenta Ukrainy, przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow ogłosił powstanie nowej koalicji parlamentarnej o nazwie Ukraiński Wybór. Weszło do niej 250 posłów 450-osobowej Rady Najwyższej.

 

Znak nadziei

 

To, co się dzisiaj dzieje na Ukrainie to znak nadziei dla Ukrainy, ale też dla Europy, że rewolucja, która ma miejsce, będzie powodowała powstawanie lub przekształcanie instytucji, dzięki którym możliwe będzie nie tylko budowanie nowoczesnego państwa demokratycznego, ale będzie możliwa ewentualna absorbcja pomocy, którą świat przygotowuje dla Ukrainy- powiedział premier Donald Tusk.

 

              

 

Dzięki działaniom również polskiej dyplomacji, na czele z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, udało się osiągnąć przed tygodniem porozumienie dzięki, któremu ukraiński parlament przywrócił konstytucję z 2004 roku, zgodnie z którą Ukraina jest republiką parlamentarno-prezydencką, powstał rząd jedności narodowej, a  do końca września ma zostać opracowana nowa konstytucja i wtedy - lecz nie później niż w grudniu tego roku, mają się odbyć przedterminowe wybory prezydenckie.

 

Rola Radosława Sikorskiego oraz ministrów spraw zagranicznych Niemiec i Francji w negocjacjach na Ukrainie była jednoznacznie pozytywna. Uratowali oni prawdopodobnie ukraińską rewolucję i zapobiegli wielkiej tragedii. Będziemy o tym długo pamiętać - podkreślił premier.

 

Pomoc dla Ukrainy

 

Wciąż, w całym kraju trwają zbiórki środków finansowych oraz artykułów pierwszej potrzeby na rzecz protestujących na Ukrainie. Każdy, kto chce nieść pomoc humanitarną naszym wschodnich sąsiadom może od poniedziałku (24.02.) dostarczyć dary również do każdego z biur parlamentarnych Platformy Obywatelskiej w kraju.

 

          

 

 

Więcej [INFOGRAFIKI]: tutaj.

 

 

 

 

Źródło, fot.: PAP, platforma.org

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio