Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Świat nie może się odwrócić od Ukrainy

Dodano: 03 marca 2014

Foto

Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Polski, ale nie możemy pozwolić światu odwrócić się od Ukrainy. Trzeba działać racjonalnie, ale być twardym- podkreślił premier Donald Tusk podczas konferencji po zakończeniu wczorajszego (02.03.) spotkania z szefami wszystkich partii zwołanego w sprawie Ukrainy i sytuacji na Krymie.

 

To nie jest dramatyczna sytuacja, którą można rozwiązać jedną czy drugą inicjatywą. To naprawdę bardzo dramatyczny kryzys, który może zaważyć na historii Ukrainy i Polski- powiedział premier.

 

Jednym głosem o Ukrainie

 

Szef rządu wyraził zadowolenie, że liderzy wszystkich partii stawili się na zorganizowanym w jego kancelarii spotkaniu. Premier zaznaczył, że w takich chwilach trzeba być razem i eliminować wszelkie konflikty i różnice zdań. Trzeba rozmawiać jednym głosem na temat tego, co można w Polsce zrobić, jeśli sytuacja się zaostrzy. Premier powiedział także, że obecny kryzys, to znaczy zajęcie przez rosyjskie wojska Krymu, stawia przed naszym krajem dwa pilne zadania: modernizację armii i zadbanie o niezależność energetyczną Polski. Równie ważna jest konieczność mobilizacji solidarności międzynarodowej na rzecz Ukrainy. Nie narażając na szwank swojego interesu międzynarodowego musimy działać rozważnie, ostrożnie i nie pozwolić Unii Europejskiej i światu ani na chwilę  odwrócić się od Ukrainy, bo chodzi o nasze bezpieczeństwo. Jeśli będziemy potrafili mobilizować Europę, USA, NATO, to wtedy Polska będzie bezpieczna– podkreślił premier.

 

                 

 

Wspólna polityka wobec Rosji

 

Powinniśmy umieć zatrzymać Rosję w jej agresywnych zapędach po to, żeby uniknąć konfliktu. Historia pokazuje, że ten, kto nieustannie ustępuje myśląc, że w ten sposób kupuje pokój, z reguły kupuje tylko trochę czasu. Dlatego dziś potrzebna jest spokojna, zrównoważona, ale twarda i wspólnotowa polityka wobec Rosji. Kluczem do niej jest brak zgody na te kroki i te zapowiedzi, jakie z Moskwy dzisiaj padają. Po to, żeby uniknąć odłożonego w czasie, ale zbliżającego się wielkimi krokami, konfliktu na wielką skalę - podkreślił szef rządu.

 

 

 

 

Źródło, fot.: platforma.org, premier.gov.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio