Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Polacy jednym głosem bronią suwerenności Ukrainy

Dodano: 06 marca 2014

Foto

Władze Rosji dopuściły się aktu agresji - oświadczył przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna podczas wczorajszej (05.03.) debaty w Sejmie nad informacją o sytuacji na Ukrainie, przedstawiając oficjalne stanowisko klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Jak podkreślił, zadaniem Polski jest wsparcie dla integralności Ukrainy. Grzegorz Schetyna apelował o jednolite stanowisko polskich polityków.

 

Władze Rosji dopuściły się aktu agresji, musimy to wprost powiedzieć, ten akt agresji uderza w podstawy funkcjonowania społeczności międzynarodowej, uderza w Kartę Narodów Zjednoczonych ONZ. Suwerenność i integralność Ukrainy została naruszona przez Rosję, zasłanianie się interesami mniejszości rosyjskiej brzmi cynicznie - podkreślił Grzegorz Schetyna.

 

 

Otwarta droga do Europy

 

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych przekonywał, że zadaniem Polski jest wsparcie dla integralności Ukrainy. Reakcja wolnego świata, nasza reakcja, na serię rosyjskich zachowań musi być jednoznaczna, zdecydowana i ostra. Europejska droga dla Ukrainy jest ciągle otwarta, a Polska musi pilnować, żeby pozostała taka nadal. Poseł zauważył, że Polska od dawna była ambasadorem Ukrainy, a teraz musi być również jej obrońcą. Jesteśmy obrońcami Majdanu, symbolu niezłomności i zwycięstwa, dzisiaj możemy powiedzieć, że zawsze będziemy obrońcami Majdanu, symbolu obrony przed bezprawiem, naruszaniem elementarnych standardów demokracji, podstawowych norm prawa międzynarodowego, zawsze będziemy po stronie wolności i solidarności- zapewnił.

 

Prezydent Rosji nie może uwierzyć w to, że to społeczeństwo daje legitymację do działań politykom, a nie odwrotnie, to wola narodu - a tak jest przecież na Ukrainie - potrafi prowadzić do obalania murów, podziałów i likwidowania żelaznej kurtyny- podkreślił Grzegorz Schetyna.

 

Więcej niż deklaracje

 

Kryzys na Ukrainie jest największym wyzwaniem dla Europy, reszty świata, dla nas wszystkich. Polacy dzisiaj jednym głosem bronią suwerenności Ukrainy. Tylko w porozumieniu i zbudowaniu wspólnoty jesteśmy w stanie szukać i znaleźć pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. Majdan stał się symbolem oporu społecznego i budowania jedności narodu, przeciwko złej władzy. Dzisiaj wszyscy w polskim parlamencie jesteśmy z Ukrainą i Ukraińcami, wiemy, że musimy wspierać Ukraińców- zapewnił Grzegorz Schetyna. Jak dodał, pozycja Polski w UE i NATO predysponuje nas do tego, żebyśmy byli rzecznikami sprawy ukraińskiej. Poseł przypomniał, że Polska, razem ze Szwecją była orędownikiem Partnerstwa Wschodniego, była motorem i czynnikiem napędzającym negocjacje umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą. Musimy dla Ukrainy zrobić więcej, nie tylko w sferze deklaracji- przekonywał.

 

Grzegorz Schetyna apelował też o jednolite stanowisko wszystkich środowisk politycznych w Polsce w kwestii konfliktu na Ukrainie. Jak dodał, w sprawie Ukrainy zobaczyliśmy jedność polskiej klasy politycznej, dzięki czemu jesteśmy słyszalni w Kijowie i Brukseli.

 

 

Sejm solidarny z Ukrainą

 

Na wczorajszym, dodatkowym posiedzeniu Sejmu poświęconym aktualnej sytuacji na Ukrainie Izba podjęła przez aklamację uchwałę, w której solidaryzuje się z narodem ukraińskim oraz łączy w bólu z rodzinami ofiar walk na Majdanie. Ten specjalny dokument, przyjęty jednogłośnie przez posłów, w sposób szczególny podkreśla ukraińską suwerenność i integralność terytorialną. - Ukraina jest wolnym i suwerennym państwem. Terytorialna integralność nie może być naruszana ani kwestionowana - głosi uchwała Sejmu.

 

 

 

 

Źródło, fot.: klub.platforma.org, sejm.gov.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio