Kongres Europejskiej Partii Ludowej w Dublinie - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Kongres Europejskiej Partii Ludowej w Dublinie

Dodano: 07 marca 2014

Foto

Wydarzenia na Ukrainie są poważnym testem dla Unii Europejskiej, a decyzje czwartkowego szczytu pokazały, iż ma ona szansę zdać ten historyczny egzamin - powiedział premier Donald Tusk, na podczas wczorajszych (06.07.) obrad Kongresu Europejskiej Partii Ludowej w Dublinie. Kongres odbywał się z udziałem  najważniejszych polityków europejskich skupionych wokół EPP – największej rodziny politycznej w Parlamencie Europejskim. Kongres rozpoczyna także europejską kampanię EPP.

 

Test jakości Wspólnoty

 

To, co dzieje się dzisiaj za wschodnią granicą Europy, to nie tylko narastające zagrożenie ze strony wielkiego, wschodniego sąsiada europejskiego. To przede wszystkim najprawdziwszy, najgłębszy test jakości naszej Wspólnoty. Kiedy mówimy o Europie i kryzysie, który gnębił Europę, to mówiliśmy przede wszystkim o tym, czym jest nasza wspólnota. Kiedy pomagamy Ukrainie, to tak naprawdę definiujemy na nowo wspólnotę europejską- dodał premier.

 

Nie możemy traktować wydarzeń na Ukrainie i działań militarnych Rosji na Krymie jako czegoś, co dzieje się poza naszymi granicami. To, w jaki sposób UE będzie działała w sprawie Ukrainy, wobec polityki rosyjskiej na Ukrainie, będzie tak naprawdę decydowało o tym, kim my jesteśmy- powiedział Donald Tusk. Zdaniem polskiego premiera decyzje czwartkowego szczytu UE pokazały, że Europa ma szanse zdać ten najważniejszy historyczny egzamin.

 

   

 

Skuteczna, silna i odważna Europa

 

Słyszeliśmy w minionych latach wiele o tym, że Europa traci swój sens, że jest słaba, że Wspólnota traci swoją wewnętrzną siłę i energię. Jednak tak jak pokazaliśmy, że potrafimy walczyć z kryzysem, redefiniując znaczenie Wspólnoty, tak pokazaliśmy wczoraj, że Europa potrafi być także skuteczna, silna i odważna. Podjęliśmy decyzję o sankcjach, chociaż jest nas 28 i musimy dyskutować na ten temat. To nie jest jeden wódz, który podejmuje decyzje- powiedział premier. Jego zdaniem UE pokonała kryzys, bo zbudowała wyższy poziom wspólnoty gospodarczej i finansowej. Pokonamy zagrożenia i pokażemy, że Europa jest silną wspólnotą polityczną, gdy pokażemy, że jesteśmy naprawdę suwerenni wobec mocarstw innych niż UE- przekonywał Donald Tusk.

 

 

Wiary w Europę potrzebują Ukraińcy i cały świat, który obserwuje działania wobec Ukrainy. Jeśli wygramy z własną słabością, niepewnością, to pomożemy Ukrainie i innym, którzy marzą o ładzie gospodarczym i politycznym, taki jak europejski. Cieszę się, że wobec konfrontacji na Ukrainie Europa pokazała: jesteśmy wspólnotą, wierzymy w sens naszych wartości. Jestem przekonany, że uwierzymy także w naszych przywódców i liderów w każdym kraju Unii Europejskiej- powiedział premier.

 

Wczoraj w Brukseli przywódcy państw unijnych postanowili zawiesić rozmowy z Rosją o ułatwieniach wizowych i nowej umowie o partnerstwie i współpracy. Zagrozili też sankcjami wizowymi i finansowymi, jeśli w najbliższych dniach Rosja nie wycofa wojsk z Półwyspu Krymskiego do baz i nie podejmie rozmów w sprawie rozwiązania kryzysu.

 

Demokratyczne wybory

 

Dziś wybraliśmy byłego premiera Luksemburga Jean-Claude Juncker na kandydata na nowego szefa Komisji Europejskiej. Junckera poparło 382 uczestników kongresu. Jego konkurentem był unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Francuz Michel Barnier, który dostał 245 głosów. 59-letni Juncker przez blisko 18 lat nieprzerwanie był premierem Luksemburga (w latach 1995-2013). Kierował także eurogrupą, czyli grupą ministrów finansów strefy euro, odgrywając ważną rolę w walce z kryzysem wspólnej waluty.

 

Po raz pierwszy w historii europejskie rodziny polityczne, z wyjątkiem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, zdecydowały się na wystawienie czołowych kandydatów i zarazem pretendentów do funkcji szefa przyszłej Komisji Europejskiej. Zgodnie z unijnym Traktatem Lizbońskim rządy muszą wziąć pod uwagę wynik wyborów do PE, nominując nowego szefa KE. Dzięki tej zasadzie procedura wyłaniania przewodniczącego Komisji Europejskiej ma być bardziej demokratyczna.

 

 

 

 

Źródło, fot.: PAP, platforma.org

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio