Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Polityczne podsumowanie tygodnia [AUDIO]

Dodano: 09 marca 2014

Foto

Obecne perspektywy dla powrotu Krymu do Ukrainy będą bardzo trudne. Rosja będzie długo utrzymywała swoją obecność na Krymie i podejmować będzie różne kroki podkreślające odrębność Krymu i jego rosyjskość. Rozpatrując ten problem w dłuższej perspektywie, dostrzegam katastrofalny dla polityki Rosji proces – coraz więcej Ukraińców budzi się ze snu o wspólnocie z Rosją, wspólnocie kulturowej i historycznej, której poczucie różnymi technikami wpajano im przez dziesięciolecia i stulecia - oceniłem wczoraj (08.03.) w Radiowej Trójce kryzys krymski.

 

 

Mądre unikanie konfliktu

 

W XIX wieku obowiązywała specjalna polityka caratu, która zlewała Ruś z Rosją w jedno. Obecnie Putin poprzez swoje imperialne postępowanie, zraża do siebie historyczną Ruś Kijowską. Ukraińcy reagują i postępują niezwykle mądrze i powściągliwie, unikając konfliktów. Jeśli plan nacisków na Rosję będzie rozwijał się zgodnie z zapowiedziami, a więc w sposób konsekwentny, to wtedy jest szansa, że Putin i Rosja nie uzyska tego, co dzisiaj uzyskuje w wyniku szantażu i agresji.

 

 

Stany Zjednoczone, reagując na zaistniałą sytuację, postąpiły w sposób bardziej zdecydowany, podobnie jak Kanada, natomiast Europa rozpisała to na kilka kroków. Warto zwrócić uwagę na jedność w decyzji o sankcjach wobec Rosji, ponieważ naprawdę o tę jedność trudno. Tym razem mieliśmy problem nie tylko z państwami zachodniej Europy, które mają duże interesy z Rosją, ale także z państwami z, tzw. nowej Europy, chociażby z Węgrami. Uzyskanie tej jedności było pierwszym warunkiem żebyśmy mogli rzeczywiście wywierać jakiś realny wpływ na sytuację pomiędzy Rosją a Ukrainą i to się udało.

 

Wspólnota sfery wartości

 

Wczoraj zakończyło się spotkanie Europejskiej Partii Ludowej w Dublinie, gdzie po Brukseli zjechali przywódcy centroprawicy europejskiej, między innymi nasz premier Donald Tusk, który nalegał na podpisanie politycznej części umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą i to się udało uzyskać. Wszyscy przywódcy podkreślali umiejętność wspólnego działania w sferze wartości, a nie tylko w sferze pokonania kryzysu ekonomicznego i to jest bardzo pozytywne.

 

 

Więcej [AUDIO]: tutaj.

 

 

 

 

Źródło, fot.: polskieradio.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio