Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Protest ws. występów Chóru Pustovalova

Dodano: 21 marca 2014

Foto

Jestem zdania, iż koncerty zespołu występującego w mundurach Armii Czerwonej są nieodpowiednie, zwłaszcza wobec sytuacji na Ukrainie, gdzie naruszona została integralność terytorialna naszego wschodniego sąsiada przez rosyjskie siły zbrojne - pisałem w liście do dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu, gdzie ma odbyć się koncert Chóru. Sprzeciw poparł również poseł do Parlamentu Europejskiego Filip Kaczmarek.

 

Przeciw afirmacji Armii Czerwonej

 

Członkowie Chóru występują w mundurach Armii Czerwonej, co w chwili naruszenia granic Ukrainy przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej, będące kontynuatorami jej dawnej tradycji, uważamy za nieodpowiednie. Nie występujemy przeciwko kulturze rosyjskiej, lecz niepotrzebnemu afirmowaniu rosyjskiej potęgi militarnej, jako sukcesora Rosji Sowieckiej.

 

Również Europosłowie Bogusław Sonik i Róża Thun, a także szef krakowskich struktur partii Grzegorz Lipiec przesłali pismo o podobnej treści do organizatora trasy koncertowej chóru oraz do Filharmonii Krakowskiej, w której również odbędzie się występ.

 

Chór Armii Alexandra Pustovalova

 

Założyciel chóru Aleksander Pastowało rozpoczynał swą karierę artystyczną w ZSRR w ówczesnej Armii Czerwonej. Prowadził Chór Armii Czerwonej, a także chóry w Rydze i Kijowie. Po rozpadzie Związku Radzieckiego powołał pod swoim nazwiskiem chór kontynuujący dawne tradycje. Zespół wykonuje pieśni wojskowe, ludowe i popularne. Chór liczy około 60 artystów. Śpiewacy występują w kopiach historycznych mundurów Armii Czerwonej.

 

W trakcie trwającego właśnie tournee po Polsce zespół odwiedza ok. 20 miast. W Poznaniu ma wystąpić 28 marca, w Krakowie - 6 kwietnia.

 

 

 

Źródło, fot: klub.platforma.org

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio