Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Ciężko wypracowana marka w Europie [WIDEO]

Dodano: 22 marca 2014

Foto

Możemy dziś skutecznie prowadzić politykę w sprawie Ukrainy dzięki opinii kraju kompetentnego, który się nie boi, ale nie chce też nikogo narażać na zbędne ryzyka. To cenna marka, którą ciężko wypracowaliśmy i nie pozwólmy, aby przez te wybory została ona zmarnowana. Stanowicie rękojmię takiej reputacji Polski - powiedział przewodniczący Donald Tusk na dzisiejszej (22.03.) Radzie Krajowej Platformy Obywatelskiej w Warszawie.

 

Istota sprawy

 

Premier omówił zagadnienia kluczowe w kontekście nadchodzących wyborów europejskich koncentrując się na kwestii solidarności w ramach UE i NATO, będącej kluczem do naszego bezpieczeństwa. Zaznaczył, że kryzys na Ukrainie powstały w wyniku agresywnej polityki Rosji wobec i jest wyzwaniem dla całej Europy. Wybory europejskie po raz pierwszy w swojej historii dotyczyć będą istoty sprawy – także od nich zależeć będzie bowiem, czy Europa przetrwa. Donald Tusk zaznaczył, iż nie byłoby jedności wobec Ukrainy, gdyby nie kompetentna, racjonalna i odpowiedzialna polityka polskiego rządu. Wskazał też na konkretne przejawy solidarności wolnego świata: urzeczywistnianie się idei unii energetycznej, zgoda Unii na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, a także gotowość sojuszników do wsparcia misji lotów kontrolnych nad państwami bałtyckimi.

 

   

 

Odnosząc się do sytuacji na naszej scenie politycznej, szef rządu powiedział, iż z prawej strony słyszymy wypowiedzi o europejskiej szmacie, że integracja europejska to pomyłka, że głównym celem eurosceptyków jest rozluźnienie więzów europejskim. To prosta droga do katastrofy dla Polski i dla całej Europy. Z kolei poseł SLD wyjechał na Krym i autoryzował, tzw. referendum, za co nie spotkała go żadna kara. Tego typu działania nie mogą być akceptowane, tacy ludzie nie mogą reprezentować Polski w PE.

 

Zrealizować marzenia

 

Specjalnym gościem dzisiejszej Rady był Witalij Kliczko, lidera ukraińskiej partii UDAR, z którą Platforma zawarła właśnie współpracę. Podziękował on Polakom za wsparcie ukraińskiej rewolucji i interesów swojego narodu w Europie. Dzisiaj jesteśmy tu razem i wśród przyjaciół, którzy zawsze byli z nami – na Majdanie, na barykadach, w czasie negocjacji. Polska stanowi piękny przykład dla Ukrainy. Kiedyś nasze kraje, narody, miały podobne warunki działania w czasie, gdy były w bloku radzieckim. Widzieliśmy, jaką drogą kroczy Polska i muszę powiedzieć, że Polska stanowi wspaniały przykład tego, jak marzenia można realizować. Walczymy o to, by u nas obowiązywały standardy europejskie – powiedział Witalij Kliczko.

 

   

 

Wyzwanie, w obliczu którego stoją dziś Ukraińcy, to wyzwanie rzucone całej Europie i całemu światu - kontynuował lider partii UDAR. Jesteśmy przekonani, że przetrwamy ten bardzo trudny okres dla Ukrainy i że reformy, które chcemy przeprowadzić, są realne. W tym zakresie również potrzebujemy wsparcia: rolnego, gospodarczego, know-how, pomysłu, bo od tego, jak będzie rozwijać się Ukraina, zależy przyszłość całego regionu. Dzisiaj zostanie podpisana umowa o współpracy między partią Udar, a Platformą Obywatelską. Razem działamy na rzecz silniejszej Europy takie jest nasze życzenie i marzenie – zakończył Kliczko.

 

 

 

Więcej [WIDEO]: przemówienie Donalda Tuska, przemówienie Witalija Kliczki

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: platforma.org, Krzysztof Kaczanowski

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio