Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Rada Krajowa PO zatwierdziła listy do PE

Dodano: 22 marca 2014

Foto

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła dziś (22.03.) listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. Pierwszą trójkę naszej, wielkopolskiej, listy tworzą minister ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, były wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. To bardzo dobra, mocna lista.

 

 

Agnieszka Kozłowska- Rajewicz jest bardzo dobrym wyborem na naszą "jedynkę". To ceniony współpracownik, jest kompetentna i aktywna, tak na poziomie rządu, jak regionu. Również Adam Szejnfeld i Marek Woźniak to bardzo mocne nazwiska. Kolejnymi osobami na liście są wicestarosta koniński Małgorzata Waszak, Marzena Wodzińska, starosta leszczyński Krzysztof Piwoński, starosta gnieźnieński Dariusz Pilak, Krystyna Wilkoszarska, Barbara Czachura oraz Michał Stuligrosz. Każdy z naszych kandydatów dał się poznać jako sumienny i pracowity polityk.

 

"Lokomotywy" list

 

Stołeczną listę będzie otwierać europosłanka PO i b. unijna komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner. Liderką listy mazowieckiej jest posłanka Julia Pitera. Na „jedynce” w okręgu łódzkim znalazł się eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski. Na Dolnym Śląsku listę otworzy minister kultury Bogdan Zdrojewski, a na Pomorzu – unijny komisarz ds. budżetu i programowania finansowego Janusz Lewandowski. Na Kujawach i Pomorzu liderem listy został b. minister finansów Jacek Rostowski, a na Śląsku – b. premier i b. szef PE Jerzy Buzek. Z numerem „jeden” na liście na Pomorzu Zachodnim i w Lubuskiem kandyduje szef sejmowej komisji finansów Dariusz Rosati, listę na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu otwiera b. minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka oraz Róża Thun w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. Liderką listy na Podkarpaciu jest europosłanka Elżbieta Łukacijewska, a na Lubelszczyźnie Michał Kamiński.

 

 

51 przedstawicieli Polski w PE

 

25 maja 2014 r.. Polacy będą wybierać 51 europosłów w 13 okręgach wyborczych, w całym kraju. Po raz pierwszy w eurowyborach osoby niepełnosprawne będą mogły głosować korespondencyjnie oraz przez pełnomocnika. Możliwość głosowania przez pełnomocnika będą miały także osoby, które ukończyły 75 lat, natomiast  korespondencyjnie mogą głosować także wyborcy przebywający za granicą. W eurowyborach w Polsce mogą wziąć udział obywatele polscy, którzy ukończyli 18 lat, a także pełnoletni obywatele Unii Europejskiej, którzy na stałe mieszkają w Polsce, wpisani do rejestru wyborców.

 

 

Więcej: [KANDYDACI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO]

 

 

 

 

Źródło, fot.: platforma.org, tvp.info, Krzysztof Kaczanowski

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio