Polityczne podsumowanie tygodnia [AUDIO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Polityczne podsumowanie tygodnia [AUDIO]

Dodano: 30 marca 2014

Foto

Sytuacja w Ukrainie ciągle pozostaje niezwykle napięta, gotowość rosyjskich wojsk jest elementem, którego nie wolno ignorować tylko dlatego, że kolejna noc minęła spokojnie. Nie wiemy, niestety,  jakie są długofalowe zamiary Rosjan. Trzeba przyznać, że zagarnięcie Krymu przy użyciu wojska rosyjskiego, do którego zresztą przyznał się ostatnio sam Putin, jest bardzo poważnym błędem Rosji. Dziś już nie mówi się o żadnych oddziałach samoobrony, tylko chwali się rosyjskich żołnierzy i nagradza ich. Zajęcie Krymu będzie powodowało, że Ukraina będzie w nieustającym konflikcie z Rosją, co z punktu widzenia interesów rosyjskich nie jest, moim zdaniem, właściwym rozwiązaniem - oceniłem obecną sytuację za naszą wschodnią granicą we wczorajszym (29.03.) Śniadaniu w Trójce Polskiego Radia.

 

 

Poważny błąd Rosji

 

Trzeba zakładać, że Rosjanie zdając sobie z tego sprawę, podejmują próby destabilizacji sytuacji wewnętrznej na Ukrainie, które będą podwajane, będą coraz bardziej silne, ze względu na to, żeby odbudować swoje wpływy. Niezwykle ważna jest obok czujności NATO i jedności Unii Europejskiej kwestia stałej aktywności poszczególnych członków tych organizacji jeśli chodzi o kontakty z ukraińskim parlamentem. Bardzo dobrze, że europarlamentarzyści byli dopiero co w Kijowie, że te kontakty są stałe, bo to jest też taka kwestia nieustannego wciągania Ukrainy w procedury Unii Europejskiej.

 

 

Pomost kultury

 

Odnosząc się do wątpliwości towarzyszących organizacji obchodów roku Polski w Rosji i Rosji w Polsce, zaznaczyć trzeba, że kultura zawsze jest pomostem, który często łączy narody ponad głowami ich władców i o tym warto pamiętać. Sytuacja jest szczególnie trudna dla tych wszystkich, którzy są zaangażowani w organizację tej wspólnej promocji kulturalnej. Myślę, że warto nie wylewać dziecka z kąpielą i zgadzam się z ministrem Zdrojewskim, że wymiana teatrów lalek dla dzieci nie powinna cierpieć z powodu agresji Rosji na Krym.

 

W Poznaniu protestowaliśmy w sprawie występu chóru Aleksandrowa, ale nie przeciwko samemu występowi, ale przeciw używaniu sowieckiej symboliki, sowieckich mundurów podczas tego występu. Uważam, że to jest dobry kierunek, w którym można jakby oddzielić to co jest możliwe od tego co nie powinno mieć miejsca ze względu na przyzwoitość w kontekście sytuacji na Ukrainie.

 

 

Więcej [AUDIO]: tutaj.

 

 

 

 

Źródło, fot.: polskieradio.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio