Niezbędne użycie siły, by zachować integralność Ukrainy [AUDIO/WIDEO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Niezbędne użycie siły, by zachować integralność Ukrainy [AUDIO/WIDEO]

Dodano: 14 kwietnia 2014

Foto

Ukraina zdecydowała się przeprowadzić akcję antyterrorystyczną, czyli użyć siły. Wydaje się, że jeśli rzeczywiście władze w Kijowie chcą utrzymać jedność terytorialną i chcą dać sygnał mieszkańcom wschodnich terenów Ukrainy, że będą bronić integralności, to taki ruch jest niezbędny. Najbliższe dni będą kluczowe, bo dowiemy się, czy Ukraina jest w stanie obronić swoje wschodnie prowincje. Kijów musi w obecnej sytuacji pokazać, że ma kontrolę nad krajem- powiedziałem dziś (14.04.) w rozmowie z Marcinem Zaborskim w Sygnałach Dnia Polskiego Radia.

 

Dla Rosji będzie to wyraźny sygnał, który może doprowadzić do bardziej agresywnych działań, ale na wschodzie kraju nastroje prorosyjskie są mniej wyraźne niż na Krymie. Rosja poprzez ten sposób działania liczy na rosyjskojęzyczną ludność Ukrainy Wschodniej, chociaż, jak wiemy, większość tej ludności czuje się Ukraińcami i czuje się dobrze w Ukrainie. Jeśli byłyby przejmowane kolejne budynki lokalnych władz, to oczywiście na postawę tej ludności miałoby to wpływ fatalny, demobilizujący, pokazałoby po prostu, że Kijów sobie nie radzi.

 

 

Platforma Obywatelska w swoim manifeście "Silna Polska w bezpiecznej Europie" jako kluczowy cel dla naszego kraju wskazuje wzmacnianie europejskiej polityki bezpieczeństwa. To jest wzmacnianie europejskiej jedności w sytuacji zagrożeń i kryzysów jak ten, który się w tej chwili toczy poza naszymi wschodnimi granicami. Nasza granica wschodnia to jest w znacznej części granica Schengen, granica całej Unii Europejskiej. Wszystko to, co dzieje się tuż za naszą granicą, ma wpływ na bezpieczeństwo całej Unii. Platforma chce większej integralności jeśli chodzi o współdziałanie jednostek europejskich w NATO.

 

Polskie stosunki z Rosją są w tej chwili odpowiednie do sytuacji. Nie musimy niczego w tej chwili redefiniować, reagujemy na bieżąco na zmianę polityki rosyjskiej. Uważamy, że nie należy demontować stosunków z Rosją jako społeczeństwem, jako gospodarką na każdym poziomie, dopóki jesteśmy w stanie odwrócić ten niebezpieczny trend konfrontacyjny, jaki budują w tej chwili czołowi politycy Rosji.

 

 

Więcej [AUDIO/WIDEO]: tutaj.

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: polskieradio.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio