Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Przyjęliśmy uchwałę upamiętniającą Jana Pawła II

Dodano: 24 kwietnia 2014

Foto

W przeddzień kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, głowy Kościoła powszechnego i wielkiego Polaka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża mu wdzięczność i szacunek  – czytamy w przyjętej dzisiaj (24.04.) w Sejmie uchwałę w sprawie uczczenia papieża błogosławionego Jana Pawła II. Od początku popierałem inicjatywę tej uchwały, mając nadzieję, że wszystkie kluby zgodzą się w tej sprawie.

 

 

W głosowaniu nad uchwałą udział wzięło 416 posłów -  380 było za, przeciw – 34 ,w tym 33 posłów Twojego Ruchu, dwóch posłów wstrzymało się. Większość posłów SLD w ogóle nie zagłosowała. Wcześniej posłowie odrzucili poprawkę SLD, które nadałaby uchwale nową treść. Moim zdaniem, kampania wyborcza przysłania lewicy racjonalne i spokojne myślenie o tym, jak wielką rolę Jan Paweł II odegrał.

 

Człowiek pokoju i nadziei

 

Uchwała przypomina, że po śmierci Ojca Świętego posłowie i senatorowie zebrali się na uroczystym zgromadzeniu. Parlamentarzyści oddali wtedy hołd Janowi Pawłowi II – „człowiekowi pokoju i nadziei” oraz „najważniejszemu z Ojców niepodległości Polski”. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża nadzieję, że kanonizacja Ojca Świętego Jana Pawła II będzie dla wszystkich Polaków okazją do radosnego i solidarnego świętowania, a także zachętą do głębszego poznania Jego intelektualnej i duchowej spuścizny oraz do podejmowania i kontynuowania Jego dzieła – głosi uchwała. W dokumencie zaapelowaliśmy też o godne uczczenie tego wydarzenia.

 

 

Kanonizacja Jana Pawła II

 

Wspólna kanonizacja Jana Pawła II i papieża Jana XXIII odbędzie się 27 kwietnia w Rzymie. W wydarzeniu tym weźmie udział wielu polskich polityków, w tym prezydent Bronisław Komorowski, byli prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski; do Watykanu udaje się też delegacja Sejmu na czele marszałkiem Ewą Kopacz.

 

 

 

 

Źródło, fot.: sejm.gov.pl, Krzysztof Białoskórski

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio