Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Szczyt EPL w Poznaniu: Solidarność odpowiedzią Europy [FOTO/WIDEO]

Dodano: 25 kwietnia 2014

Foto

Mamy wielką, konkretną robotę do wykonania. To jest nie tylko praca związana z zakorzenieniem Polski w UE, ale praca związana z sytuacją w Europie – mówił dziś (25.04.) premier Donald Tusk na szczycie regionalnych i lokalnych przywódców politycznych Europejskiej Partii Ludowej w Poznaniu.

 

 

W związku z sytuacją polityczną na wschodzie Europy znowu zaczyna nabierać niezwykłej wagi słowo „solidarność”, a Jean-Claude Juncker, kandydat EPL na Przewodniczącego Komisji Europejskie, na pewno jest gwarantem numer 1 europejskiej solidarności - dodał premier.

 

To właśnie nasz przykład pokazał, że solidarność może być najlepszą i skuteczną odpowiedzią na ślepą agresję, na przemoc, a solidarność energetyczna UE, do której nawołuje Polska jest ważna, bo od solidarności energetycznej będzie zależała niezależna polityka energetyczna UE. Dzisiaj przechodzimy, jako cała Europa w tym najpoważniejszym, politycznym wymiarze stres-test, bo jeśli szukamy odpowiedzi, co zrobić w sprawie kryzysu na Ukrainie, to tak naprawdę zastanawiamy się, jacy wyjdziemy z tego kryzysu - kontynuował szef rządu.

 

Zdaniem Donalda Tuska, nie ulega wątpliwości, że z tego kryzysu Europa musi wyjść silniejsza, bardziej niezależna. Europejczycy zrozumieli, że Europa bezpieczna, to Europa silna. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, bo na tym polega solidarność, dlatego będę namawiał wszystkich do unii energetycznej, bo niezależna energetycznie Europa stanowi najlepszą odpowiedź na rozgrywające się na wschód od Polski wydarzenia. Jestem przekonany, że wieloletni premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, jest najlepszym kandydatem na stanowisko Przewodniczącego Komisji Europejskiej- podkreślił Donald Tusk.

 

 

Inteligentna propozycja

 

W swoim wystąpieniu Jean-Claude Juncker wyraził poparcie dla koncepcji unii energetycznej, która ma być odpowiedzią wobec agresywnej polityki Rosji na Ukrainie i potencjalnych zagrożeń dostaw gazu do Europy. To inteligentna i mądra propozycja- mówił na konferencji prasowej pytany o koncepcję Tuska luksemburski polityk. Kandydat EPL na Przewodniczącego Komisji Europejskiej pozytywnie wypowiedział się o potencjalnie najtrudniejszym do zrealizowania pomyśle polskiego premiera, to znaczy o wspólnotowym zakupie gazu przez wszystkie państwa UE. Wskazywał, że jeśli będziemy razem jako UE kupować i negocjować z Rosją warunki dostaw gazu, wówczas nasza pozycja negocjacyjna będzie silniejsza.

 

   

 

Lepsza Europa

 

Szczyt regionalnych przywódców politycznych Europejskiej Partii Ludowej zakończył się przyjęciem deklaracji „Europa, jakiej potrzebujemy, jakiej chcemy. Lepsza Europa”, zwaną również Poznańskim Manifestem EPL. Jak głosi dokument: lokalni i regionalni przywódcy polityczni EPL potrzebują UE mającej duszę i serce. Chcemy Unii Europejskiej, która wsłuchuje się w głos swych obywateli i ich rozumie. Domagamy się Unii Europejskiej, która podejmuje decyzje i działania dla dobra wszystkich swych obywateli, bez względu na miejsce ich zamieszkania i pracy, bez względu na to, skąd pochodzą - zapisano w deklaracji. Deklaracja zwraca też uwagę na konieczność podejmowania decyzji na szczeblu najbliższym obywateli, oraz poszanowania: demokracji, praworządności, wolności, praw człowieka, odpowiedzialności, solidarności i równości.

 

 

Więcej: FOTO   WIDEO   MANIFEST

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: platforma.org, PAP, Krzysztof Kaczanowski

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio