Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dodano: 02 maja 2014

Foto

Obchodzony dziś (2.05.) Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto o bardzo krótkiej historii. W naszym kalendarzu jest dopiero od 2004 roku i w tym samym roku, w lutym zostało ustanowione specjalną ustawą. Zapoczątkował je poselski projekt z 2003 roku, z inicjatywy  posłów Platformy Obywatelskiej. Wybrano dzień 2 maja, ponieważ w czasach komunizmu w tym dniu władze kazały szybko ściągać wywieszone na 1 maja flagi, żeby nie wisiały jeszcze 3 maja, a więc w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, święta nieuznawanego w PRL.


W tym dniu przypada też rocznica zawieszenia przez polskich żołnierzy biało-czerwonej flagi w Berlinie w 1945 roku. 2 maja jest też Dniem Polonii i Polaków za granicą.

 

                                      

 

Czerwona jak puchar wina...

 

Nasze dzisiejsze barwy narodowe  wywodzą się z herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Decyzją Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku ustalono: „Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisji sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią:


Art. 1 – Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.


Art. 2 – Wszyscy Polacy (...) te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były”.

 

W 1919 r. kolory biały i czerwony uznano oficjalnie za polskie barwy narodowe. Na fladze RP aż do 1919 roku zawsze widniał biały orzeł i dopiero w 1919 roku sejm uchwalił ustawę o godle i barwach RP i wtedy po raz pierwszy rozdzielono godło oraz flagę. Dziś poza granicami RP, w naszych ambasadach, wiszą flagi z orłem, tak samo na granicy RP, a w kraju wywieszane są flagi biało-czerwone bez orła.

 

... biała jak śnieżna lawina

 

I nigdy nie będziesz biała, i nigdy nie będziesz czerwona, zostaniesz biało-czerwona jak wielka zorza szalona, czerwona jak puchar wina, biała jak śnieżna lawina, najukochańsza, najmilsza, biało-czerwona.

 

Konstanty Ildefons Gałczyński „Pieśń o fladze”

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: platforma.org

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio