223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Dodano: 03 maja 2014

Foto

223 lata temu uchwalono Konstytucję 3 Maja. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych, na świecie. Uroczystości rocznicowe z tej okazji odbyły się, m.in. w Poznaniu, a rozpoczęła je msza święta w Farze. Po niej, uczestnicy obchodów w paradzie przeszli na Stary Rynek, gdzie nastąpił ciąg dalszy uroczystości zakończonych złożeniem kwiatów przy posągu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, w Sali Sądowej Ratusza.

 

 

W 1919 roku Sejm uchwalił 3 maja za świętem narodowym. Obchodzono je aż do wybuchu wojny, a po jej zakończeniu świętowano 3 maja w 1946 roku, ale były to już ostatnie państwowe obchody. W styczniu 1951 roku PRL-owskie władze zniosły to święto. Przywrócono je już w III RP - 6 kwietnia 1990 roku.

 

 

Konstytucja 3 maja wprowadziła w Polsce nowoczesny, jak na tamte czasy, ustrój polityczny: monarchię dziedziczną, ograniczyła demokrację szlachecką odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwowych szlachcie gołocie, a więc nie posiadającej ziemi, zrównała mieszczan ze szlachtą, zniosła liberum veto a wprowadziła głosowanie większością głosów.

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: platforma.org, Głos Wielkopolski/Waldemar Wylegalski

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio