Wydłużenie wieku emerytalnego konsekwencją zmian demograficznych - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Wydłużenie wieku emerytalnego konsekwencją zmian demograficznych

Dodano: 08 maja 2014

Foto

Spodziewałem się takiego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Po pierwsze, przepisy te nie były sprzeczne z konstytucją, po drugie, Trybunał musi także wypowiadać się w kwestiach, które dotyczą przyszłości, interesów przyszłych pokoleń emerytów, a zatem brać pod uwagę dobro wspólne - nie tylko bieżące, ale także tych, którzy przyjdą po nas - skomentowałem dla Polskiej Agencji Prasowej wczorajszy wyrok TK.

 

Wydłużenie wieku emerytalnego to konsekwencja zmian demograficznych, w tym m.in. rosnącej średniej długości życia- zaznaczyłem.

 

Wyraz człowieczeństwa

 

Jesteśmy statystycznie zdrowsi, dłużej żyjemy, w związku z tym kolejne pokolenia muszą dłużej utrzymywać tych, którzy wchodzą w wiek emerytalny. Jeśli dłużej żyjemy, możemy także dłużej pracować. Taki jest sens tej zmiany, którą zaproponowaliśmy dwa lata temu. Słowa prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego, że praca nie jest katorgą, tylko wyrazem człowieczeństwa mają głęboki sens. Praca buduje nas, naszą świadomość, nie można jej traktować jako zniewolenia, jak to niestety przedstawiano w uzasadnieniach skarg do Trybunału Konstytucyjnego.

 

                      

 

67 zgodne z Konstytucją

 

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny uznał, że podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia jest zgodne z konstytucją. Pełny skład TK - przy sześciu zdaniach odrębnych co do różnych punktów wyroku - uznał, że zaskarżone przez NSZZ "Solidarność", posłów PiS i OPZZ przepisy o podwyższeniu wieku emerytalnego do 67 lat są zgodne z ustawą zasadniczą i konwencją Międzynarodowej Organizacji Pracy.

 

 

 

Źródło, fot.: klub.platforma.org, platforma.org

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio