Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Konferencja "Szembekowie z Wielkopolski" [FOTO/WIDEO]

Dodano: 29 maja 2014

Foto

Tego rodzaju spotkanie jest niezwykle ważne, nie tylko ze względu na samo przypominanie historycznego rodu z Wielkopolski, rodu Szembeków, ale ze względu na to, co jest tak naprawdę najważniejsze, z punktu widzenia wychowania o pamięci o sprawach ważnych dla Ojczyzny, a mianowicie przenoszenia do przyszłości tego, co w przeszłości było najważniejsze. Jestem niezwykle wdzięczny, że możemy dzisiaj historię tej niezwykle zasłużonej rodziny, również dla Wielkopolski, wspominać - mówiłem we wtorek (27.05.) podczas konferencji naukowej „Szembekowie z Wielkopolski”.

 

 

Symboliczny powrót Szembeków

 

Konferencja „Szembekowie z Wielkopolski” odbyła się w Auli Lubrańskiego UAM w Poznaniu, a jej organizatorem było Towarzystwo Historyczne im. Szembeków z Warszawy oraz UAM. Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy „Stąd Nasz Ród”.

 

Jest to symboliczny powrót Szembeków, ponieważ jesteśmy na Uniwersytecie Adama Mickiewicza gdzie dr hr. Szembek, pierwszy prezes wielkopolskiej izby rolniczej zakładał wydział ekonomiczno społeczny, czyli wydział rolny - zauważył Władysław Ryszard Szeląg, prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków.

 

   

 

Wielkopolski ród

 

Początki rodu Szembeków sięgają XVI wieku, kiedy to niemiecka rodzina Szembeków osiedliła się w Wielkopolsce i w ciągu kilku pokoleń całkowicie się spolonizowała. Główną siedzibą rodu były Siemianice pod Kępnem. Dr Aleksander hr. Szembek wałczył w Powstaniu Wielkopolskim tak, jak i reszta Szembeków osiadłych w drugiej siedzibie w Wysocku Wielkim pod Ostrowem Wielkopolskim. Franciszek Szembek, podczas potopu szwedzkiego, bronił Wawelu i stworzył potęgę rodu zostając za czasów Jana III Sobieskiego kasztelanem krakowskim, co w praktyce równało się funkcji świeckiego marszałka stanu. Jego synowie brali udział w odsieczy wiedeńskiej i kontynuowali budowę potęgi rodu, który nigdy nie rozstał się z Wielkopolską.

 

Wystawa, ukazująca losy wielkopolskich Szembeków, dostępna będzie do 9 czerwca w Collegium Minus UAM w Poznaniu, przy ul. Wieniawskiego 1.

 

 

Więcej: [FOTO / WIDEO (16:30 min.)]

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: PO Poznań, tvp.pl, Krzysztof Kaczanowski

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio